Macron drejt disfatës? E djathta ekstreme drejt fitores në zgjedhjet historike

Picture of INA
INA

01/07/2024

E djathta ekstreme e Francës kryeson pas raundit të parë të zgjedhjeve parlamentare që konfirmoi dominimin e tyre në politikën franceze dhe i solli në dyert e pushtetit. Mbështetësit e partisë së Marine Le Pen brohoritën, ndërsa ajo tha se “blloku makronist i presidentit është zhdukur plotësisht”.

Asnjëherë më parë e djathta ekstreme nuk ka fituar raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare franceze.

Rezultatet fillestare sugjerojnë se Tubimi Kombëtar i Marine Le Pen do të marrë rreth 33% të votave, me bllokun e majtë Fronti i Ri Popullor i dyti me 28.1%. Macron është shtyrë në vendin e tretë me 21%, duke e lënë koalicionin e tij në gjendjen e tij më të dobët ndonjëherë.

Ajo që Marine Le Pen dhe Jordan Bardella duan është një shumicë absolute prej 289 vendesh në Asamblenë Kombëtare me 577 vende.

Parashikimet e vendeve për balotazhin e raundit të dytë të së dielës së ardhshme sugjerojnë se ato mund të dështojnë.

Emmanuel Macron thirri këto zgjedhje pas fitores së “RN” Tubimi Kombëtar në zgjedhjet evropiane

Pjesëmarrja ishte më e larta për një raund të parë parlamentar që nga viti 1997, duke reflektuar natyrën kryesore të një votimi që erdhi pas një fushate të shpejtë prej gati tri javësh.

TË FUNDIT
1 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
6 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
7 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
8 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
7 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
1 ditë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
1 ditë
Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë
6 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

INFO

NA NDIQ