Macron paralajmëroi pezullimin e vizave për Kosovën, Vuçiç: Të falenderoj për miqësinë që tregon ndaj Serbisë!

INA
INA

17/10/2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se nuk dëshiron të komentojë faktin se presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka thënë se vendi ka pezulluar procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, i cili është dashur të hyjë në fuqi më 1 janar, raporton rts.rs.

“Nuk dua të komentoj. Është vendim i një prej vendeve më të mëdha evropiane. Faleminderit Macron për shumë gjëra të tjera, për miqësinë që tregon ndaj Serbisë. Lidhur me vërejtjen, ai tha se duhet ta dënojmë dhunën në Banjska, këtë e kemi bërë në të njëjtën ditë disa herë, madje ia kam thënë vetë presidentit në takimin në Granada” – tha Vuçiç.

Vuçiç duke folur nga Kina theksoi se është e rëndësishme që Serbia të vazhdojë me përpjekjet e saj për t’i zgjidhur gjërat përmes dialogut.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cedomir jovanoviq

Çedomir Jovanoviq: Do ta njihja Kosovën si shtet të shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë atje

Radojcic avokati

Rasti Radoiçiq, flasin nga INTERPOL-i

shaip shqiprim

Zgjedhjet parlamentare në Serbi, shqiptarët e Luginës garojnë me dy lista – njëra e Shaip Kamberit dhe tjetra e Shqiprim Arifit

vucic-dacic

“Do kemi shumicë absolute”- Vuçiç shuan ‘ëndrrat’ e Daçiç për t’u bërë kryeministër

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

vucic

Fushata zgjedhore në Serbi: Pak flitet për BE-në dhe shumë për Kosovën

vucic

Gjermania paralajmëron Vuçiç për Rusinë: S’mund të ulesh në dy karrige njëkohësisht

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

INFO

NA NDIQ