Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm

Picture of INA
INA

29/05/2024

Presidenti i Francës Emmanuel Macron thotë se njohja e një shteti palestinez nuk është një “temë tabu”, por ajo duhet të ndodhë në një “moment të dobishëm”.

“Nuk ka asnjë tabu për Francën dhe unë jam plotësisht i gatshëm të njoh një shtet palestinez, por … mendoj se kjo njohje duhet të ndodhë në një moment të dobishëm,” tha ai në një konferencë shtypi me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

“Unë nuk do të bëj një njohje të emocioneve,” shtoi ai.

Vendimet e Spanjës, Norvegjisë dhe Irlandës për të njohur zyrtarisht një shtet palestinez kanë ndezur një debat mbi këtë çështje. Brenda 27-vendeve të Bashkimit Evropian ka mosmarrëveshje për këtë veprim.

Për dekada, njohja formale e një shteti palestinez është parë si përfundimi i një paqeje të negociuar mes izraelitëve dhe palestinezëve.

TË FUNDIT
2 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
3 ditë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
4 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
5 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
6 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

INFO

NA NDIQ