Macron shpreh mbështetjen për anëtarësimin e Ukrainës në NATO

INA
INA

13 Korrik, 2023

Presidenti francez Emmanuel Macron shprehu mbështetjen për anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

“Rruga më e drejtpërdrejtë ishte e hapur për Ukrainën, e cila do t’i bashkohet NATO-s kur të jenë të disponueshme rrethanat,” tha Macron në një konferencë shtypi në margjinat e samitit të NATO-s në Vilnius, Lituani.

“Në ato kohë të pasigurta, një mesazh i fortë duhet t’i jepet Rusisë,” tha ai.

“Rusia as nuk do të ndajë, as nuk do t’i shterojë partnerët e NATO-s”, shtoi ai.

Macron në këtë kontekst siguroi se mbështetja për Ukrainën do të vazhdojë derisa të përfundojë agresioni rus.

“Vendosa të shkoj më tej dhe t’i dorëzoj Ukrainës raketa lundrimi SCALP”, shtoi presidenti francez. “Ne duhet të tregojmë kolektivisht se koha tani është në favor të Ukrainës.”

Samiti dyditor i NATO-s në kryeqytetin lituanez përfundoi të mërkurën me një premtim për mbështetje të fortë për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë, e cila ka kaluar 500 ditë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

nenad-canak-1130x635

Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

pasaporta-e-kosoves-800x460-1

Ambasada Gjermane: Kush ka pasaportë të Kosovës, nga 1 janari lëvizë pa viza në zonën Shengen

Petar-Boskovic

Ish-kreu i ministrisë serbe të mbrojtjes: Policia e Kosovës ka treguar se nuk janë mizorë

Ganimete Musliu-600x3601696240829

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

INFO

NA NDIQ