Macron: Shtëpia jonë është në zjarr, të marrin masa për Amazonën

Presidenti francez Emmanuel Macron paralajmëroi mbrëmë se zjarret që po shkrumojnë pjesën braziliane të Amazonës përbëjnë një “krizë ndërkombëtare” dhe u bëri thirrje anëtarëve të G7 ta diskutojnë problemin në samitin e ardhshëm të Biarritz të Francës.

“Shtëpia jonë është në zjarr. Bukfalishtë. Djegia e Amazonës, gjoksi në planetin tonë që prodhon 20 përqind të oksigjenit tonë. Kjo është një krizë ndërkombëtare. Anëtarët e G7, shihemi pas dy ditësh kur do të flasim për këtë problem, “shkruajti presidenti francez në rrjetet sociale.

Macron iu bashkua rrjeteve sociale me Sekretarin e Përgjithshëm të KB, Antonio Gutierrez, i cili tha të hënën se ishte “thellësisht i shqetësuar” për zjarret në Amazon.(INA)