Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

Picture of ina-online
ina-online

26/05/2024

“Marrëdhëniet franko-gjermane janë thelbësore dhe të rëndësishme për Evropën”, tha Macron në fillim të vizitës së tij shtetërore tre-ditore në Gjermani.

Ai hodhi poshtë sugjerimin se marrëdhëniet midis dy vendeve, të përshkruara shpesh si motori i Evropës, kishin filluar të dobësoheshin. Pas uljes në Berlin, Macron udhëtoi menjëherë në lagjen e qeverisë për të takuar Presidentin Frank-Walter Steinmeier dhe për të marrë pjesë në një festival me temë demokracinë.

Steinmeier mirëpriti Macron dhe e quajti vizitën e tij “provë e thellësisë së miqësisë franko-gjermane”. Ai tha se pavarësisht se ndonjëherë ndryshojnë në pikat politike individuale, Berlini dhe Parisi gjithmonë “arritin një marrëveshje në fund”.

“Nëse Gjermania dhe Franca janë të bashkuara, atëherë mund të arrihet ende shumë në Evropë,” tha ai, njoftoi agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Macron theksoi gjithashtu rëndësinë e zgjedhjeve evropiane në qershor dhe e quajti Bashkimin Evropian mbrojtës të demokracisë dhe vlerave të përbashkëta.

Zgjedhjet evropiane, më pak se dy javë larg, dhe konfirmimi i rëndësisë së marrëdhënieve franko-gjermane në çuarjen përpara të BE-së do të jenë në qendër të një udhëtimi që do ta çojë atë në rajone të ndryshme të vendit.

“Unë mendoj se ne po përjetojmë një moment ekzistencial në Evropën tonë, sepse me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë,” tha Emmanuel Macron, raportoi AFP franceze.

“Ka një formë magjepsjeje me autoritarizmin që lind në demokracitë tona (…) që ushqen gjithashtu nacionalizmin dhe ekstremet në kontinentin tonë,” vuri në dukje ai.

“Si do të ishte kjo Evropë nëse do të ishte qeverisur nga nacionalistët vitet e fundit”, pyeti Macron dhe u përgjigj se “nuk do të kishim një vaksinë (…), një plan evropian rimëkëmbjeje, kapacitet për t’iu përgjigjur sfidave të migracionit. në Evropë, ne nuk do të kishim një marrëveshje të gjelbër evropiane dhe kapacitet për të menaxhuar dekarbonizimin”.

“Ne do ta linim Ukrainën për të mbështetur Rusinë, e cila mbështetet nga të gjithë nacionalistët në vendet tona, dhe për këtë arsye historia nuk do të jetë e njëjtë”, pohoi lideri francez.

“Për të gjitha këto arsye, është e rëndësishme të votojmë për evropianët”, përfundoi Emmanuel Macron, duke bërë thirrje për një “luftë” për demokracinë.

TË FUNDIT
9 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
10 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
11 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
11 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
13 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

17 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
17 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
23 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
15 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
23 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
13 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
22 orë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
11 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
22 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ