Maji i këtij viti ishte mesatarisht i ngrohtë dhe normalisht me shi

Picture of INA
INA

04/06/2024

DPHM njofton se sipas matjeve dhe vrojtimeve të stacioneve meteorologjike në Maqedoni, muaji maj i këtij viti karakterizohet mesatarisht i ngrohtë dhe me reshje normale, me përjashtim të pjesës lindore të vendit, ku janë matur sasi më të mëdha të reshjeve në krahasim me shumë -vlerat mesatare vjetore.

Temperatura mesatare mujore ka lëvizur nga 10.3°C në Lazaropole deri në 19.2°C në Gjevgjeli. Krahasuar me temperaturat mesatare të mesmuajit të majit, për një periudhë tridhjetëvjeçare (1991-2020), mesatarja vjetore ishte rreth 16 °C, në nivel shteti.

“Temperatura më e lartë maksimale është matur më 22 maj në Gjevgjeli dhe ka qenë 30.0°C. Temperatura minimale më e ulët gjatë muajit u mat në Lazaropole, më 5 maj, dhe ishte 1.2 °C”, tha DPHM.

Në maj të vitit 2024, sasia mujore e reshjeve në shtet ka variuar nga 33 milimetra në Strumicë deri në 131 milimetra në Kriva Pallankë.

“Sasia maksimale ditore e reshjeve prej 33 milimetrash është regjistruar në Ohër më 19 të muajit. Në disa vende të vendit, si në Veles, Kumanovë, Tetovë e të tjera, është vërejtur breshëri”, thekson DPHM.

Krahasuar me vlerën mesatare të majit për një periudhë shumëvjeçare (1991-2020), shton DPHM, sasia mujore e matur e reshjeve ishte mesatare, ose më saktë rreth 65 milimetra në nivel shteti.

TË FUNDIT
22 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
37 minuta
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
2 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari
3 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë
12 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

ME TE LEXUARA

20 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës
12 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
1 ditë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë
20 orë
Ndryshimet e ligjit për vetëqeverisje lokale: Shumica e re në kërkim të 80 votave
12 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
1 ditë
Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët
20 orë
Prokuroria kërkon 30 ditë paraburgim shtesë për gjyqtarin Naqe Georgiev
12 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

LEXO MË SHUMË

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

INFO

NA NDIQ