“Makina” Haaland nuk di të ndalet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/04/2023

Shumë tifozë, opinionistë dhe analistë të futbollit po e krahasojnë Erling Haaland me Thor (perëndi nordike, në kohën e vikingëve), pasi sulmuesi norvegjez i lëshoi ​​flokët pas golit të katërt të Cityt në fitoren 4-1 përballë Arsenalit, megjithatë ky krahasim, nuk vjen vetëm për pamjen e jashtme.

Haaland shënoi mbrëmjen e djeshme golin e tij të 33-të të sezonit në Premier League dhe e përfundoi ndeshjen kundër Arsenalit me 1 gol dhe 1 asistim, duke kaluar kështu rekordin e Premier League (pas formatit të ri me 38 ndeshje) të Mohamed Salah, me “faraonin” që kishte shënuar plot 32 gola në sezonin 2017-2018.

Deri më tani, në sezonin e tij të parë me “qytetarët”, “bomberi viking” ka gjetur plot 49 herë rrugën e rrjetës, teksa ka shënuar 33 gola në Premier League, 12 në Champions League, 3 gola në FA Cup dhe 1 në EFL Cup (Carabao Cup).

Mirëpo, tashmë mbetet gjithçka në “dorën” e skuadrës, pasi në rast se City arrin të sigurojë tripletën e famshme këtë sezon, Haaland do të meritonte më shumë se kushdo tjetër të ishte fituesi i Topit të Artë 2023..

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

Pep Guardiola

“I jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

xherdan shaqiri

Shaqiri e nis për mrekulli sezonin e ri me Chicagon, momenti kur shënoi nga penalltia

seria-a

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

messi inter miami

Messi dhe Suarez dhurojnë spektakël me nga dy gola, Inter Miami me pesë yje përballë Orlandos

luis enrique enrike

Tjetër zëvendësim për Mbappe, Luis Enrique: Mësohuni!

INFO

NA NDIQ