“Makinat luksoze”, shtyhet gjyqi për Ramiz Merkon

Picture of INA
INA

03/06/2024

U shty edhe një seancë tjetër gjyqësore për blerjen e automjetit luksoz Audi A6 prej 70 mijë eurove dhe tre vetura të tjera për nevoja të komunës, ku akuzohet kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko. Mbrojtja ka paraqitur gjithsej 68 prova voluminoze materiale dhe verbale, për të cilat është dashur kohë të shqyrtohen. Për këtë Merko tha në sallën e gjykatës se provat nuk mund të silleshin as me makinën Audi e lëre me dorë, për të cilën gjykatësi i kërkoi Merkos të përmbahej nga komentet, pasi nuk ishte në emision.

“Mbrojtja me dorëzimin e kësaj liste do të tentojë të hedh poshtë tezën e prokurorisë publike, se i akuzuari nuk ka kryer fare vepër penale”, deklaroi Igor Petkovski- avokat i Merkos.

“Akuza është për veprën e keqpërdorimit të pozitës zyrtare. Ne besojmë se ka vepër. Do ta mbështesim aktakuzën e paraqitur nga Prokuroria Publike e Shkupit”, u shpreh Nikolla Jolevski – prokuror publik.

Gjykatësja Nadica Mitrevska thotë se qëllimi është që gjykimi të përfundojë sa më shpejt.

“Nuk do të shtyjnë”. Synimi është të mos shtyjnë. Prokuroria do të përpiqet të sigurojë dokumentet e nevojshme për mbrojtjen në kohë sa më të shkurtër. Kur prisni të përfundojë gjykimi? Sipas parimit të gjykimit, brenda një afati të arsyeshëm, por me respektimin e të drejtave të mbrojtjes”, tha Nadica Mitrevska- gjykatëse.

Në kundërshtim me parimet e ligjshmërisë dhe integritetit, si dhe në kundërshtim me interesin publik, në kushtet kur komuna kishte borxhe të papaguara dhe xhiro- llogari të bllokuar, i akuzuari ka blerë katër automjete me vlerë të përgjithshme rreth 114.000 euro, duke marrë përfitim pronësor për bartësin e furnizimit publik- thuhet në aktakuzë. Dy raste të tjera janë aktive për Merkon në gjykatën e Strugës, për emërimin e drejtorëve në tri shkolla fillore në Strugë. Prej një viti është në listën e zezë amerikane dhe është shpallur person “non grata” nga Departamenti amerikan i shtetit. As sot Merko nuk deshi të japë deklaratë, nëse ndihet fajtor apo jo. /Alsat.mk

TË FUNDIT
1 orë
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
1 orë
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
2 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
2 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nikollovski: Nuk ka Zëvendëskryeministër të Parë, gjithë zëvendëskryeministrat do të jenë të njëjtë
21 orë
Temperaturat e larta, qytetarët nuk respektojnë rekomandimet e mjekëve
3 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
1 ditë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
21 orë
Kontinjerët plot me plehëra, qytetarët frikësohen nga epidemitë
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
1 ditë
Kasami në takim me Vanhoutte: Plan ambicioz për rrugën eurointegruese të RMV-së
21 orë
Ku janë premtimet e VLEN-it në Programin qeverisës? Heqja e 20%-shit, presidenti në Kuvend, aksionet shtetërore…
2 orë
Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

INFO

NA NDIQ