Makron paralajmëron Kosovën e Serbinë

ina-online
ina-online

28 Gusht, 2023

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka folur për Kosovën dhe Serbinë, duke thënë se kërkohet angazhim i plotë nga të dyja anët.

Macron ka folur edhe për zgjedhjet në veri dhe ka thënë që presin që paqja të kthehet në këtë pjesë të vendit.

Tutje, ai u shpreh se duhet qenë vigjilentë, veçanërisht kur bëhet fjalë për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor.

“Kur flasim për dallimet mes Kosovës dhe Serbisë unë besoj që ky është një udhërrëyes i mirë, është përkrahur nga negociatorët evropianë si dhe nga përfaqësuesit tanë, kështu që ne kërkojmë angazhim të plotë nga të dy palët, riangazhim për organizim të zgjedhjeve të reja lokale, riangazhimi i serbëve në institucionet e Kosovës, njohja e komunave në veri në emër të autoriteteve të Kosovës. Ne presim që paqja do të kthehet në atë pjesë”, tha Emanuel Makron, President i Francës./ Alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5169

ASH vetë apo me BDI-në në zgjedhje, përgjigjet Taravari

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese nuk vlerëson kushtetutshmërinë e Marrëveshjes së Prespës

Gruevski Mickovski

Gruevski i kërkon anëtarësisë të mos i besojnë Mickoskit

kurti me sanxhak dhe lugine

Kurti priti një delegacion të përfaqësuesve politikë të boshnjakëve dhe të shqiptarëve në Serbi

haradinaj-kurti

Haradinaj me akuza të reja: Kurti është shoqëruar me vajzën e ministrit të Millosheviqit

taulant balla

Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

festime-flamuri-kosoves

Presioni i ndërkombëtarëve për themelimin e Asociacionit/ Analistët thonë se insistimi do të vazhdojë deri në themelimin e tij

INFO

NA NDIQ