Maksi ende pa hy i çet kushte Qeverisë

Picture of ina-online
ina-online

30/05/2024

Në momentin e parë, kur të konsiderojmë se fjala jonë nuk respektohet, nuk do të jemi pjesë përbërëse e Qeverisë, deklaroi sonte kryetari i ZNAM-it, Maksim Dimitrievski.

I pyetur për bisedimet me VMRO-DPMNE-në për koalicionin qeveritar, ai në emisionin “Vetëm intervista” në Kanalin 5 tha se bëhet fjalë për biseda dhe parime themelore të funksionimit dhe pajtimin e dallimeve ideologjike.

“Po flasim në bazë të platformës që i kemi ofruar dhe e kanë pranuar të plotë. Është shumë më pak e rëndësishme se cili do të jetë zbatimi i qeverisë sa i përket numrit të dikastereve që do të marrë përsipër, është shumë më e rëndësishme që ne në thelb ta kuptojmë këtë për qytetarët. Sot jemi këtu ku jemi, një hap para hyrjes në Qeveri”, tha Dimitrievski.

Ai theksoi se kanë kapacitete për të menaxhuar Ministrinë e Drejtësisë, por gjithçka do të varet nga marrëveshja përfundimtare.

TË FUNDIT
5 minuta
Feride Haxhiu dhe Kaltrina Beqiri zënë vendin e Mexhitit dhe Limanit në Parlament
13 minuta
Kambovski dhe Limani dhanë deklaratë solemne si anëtarë të rinj të Këshillit gjyqësor, por nuk u përgjigjën nëse ai duhet të shpërndahet
29 minuta
Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve
1 orë
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
2 orë
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
5 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë
1 ditë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike
20 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin
4 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari
1 ditë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro
20 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski

LEXO MË SHUMË

01fotooo

Feride Haxhiu dhe Kaltrina Beqiri zënë vendin e Mexhitit dhe Limanit në Parlament

417465877_1033330104823178_3776099890300401458_n-780x439

Kambovski dhe Limani dhanë deklaratë solemne si anëtarë të rinj të Këshillit gjyqësor, por nuk u përgjigjën nëse ai duhet të shpërndahet

LEN Safije

Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

INFO

NA NDIQ