Maksi i Kumanovës reagon ashpër lidhur me vizitën e Kurtit

Picture of ina-online
ina-online

12/08/2023

Kryetari i komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski-Maksi reagoi ashpër lidhur me vizitën e djeshme të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Shkup dhe Tetovë.

Ja reagimi i plotë i shpërndarë në rrjetet sociale:

Dënoj publikisht protokollin e djeshëm dhe organizimin për pritjen e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Komunën e Çairit, si dhe vendimin për ndryshimin e emrit të rrugës Brigada e Dytë  Maqedonase.

– Mos-intonimi i himnit kombëtar, mos-shfaqja e flamurit kombëtar, intonimi i himnit të një shteti tjetër dhe shfaqja e vetëm flamujve të komunitetit dhe flamujve të një shteti të huaj është në kundërshtim me Ligjin për përdorimin e flamujve të bashkësive në Republikën e Maqedonisë dhe Ligjin për përdorimin e Stemës, Flamurit dhe Himnit të Republikës së Maqedonisë.

Theksimi i një shënimi në një tubim publik në Tetovë me flamurin e të ashquajturës  Shqipëria e madhe është në kundërshtim me Kushtetutën dhe Ligjet e vendit.

– I lutem autoriteteve, në këtë rast, Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Prokurorisë Publike  të veprojnë në përputhje me kompetencat dhe të marrin masa ndaj përgjegjësve dhe autorëve, ndërsa gjykata kompetente  t’i sanksionojë nëse ky pushtet ka ende supremaci!?
– Një pyetje publike drejtuar kryesisë dhe bashkëpartiakëve të mi të deritanishëm:
– A luftuam për një bashkëjetesë dhe respekt të ndërsjellë nën sloganin “Një shoqëri për të gjithë”?!
– Si ndjeheni sot kur kujtimet e gjyshërve tanë të rënë, partizanëve, antifashistëve nga FISNIK (të të gjithë popujve dhe nacionaliteteve të Maqedonisë së asaj kohe) FSHIHEN dhe zëvendësohen me emrat e luftëtarëve për kauza kombëtare?
– Ju rrini në heshtje për të dytën ditë dhe heshtja në këtë rast është më shumë se turp”, reagoi Dimitrievski.(INA)

 

 

TË FUNDIT
4 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
6 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
13 minuta
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
27 minuta
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
1 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
7 orë
QMK: Në Manastir janë zbuluar 1408 pushkë nga luftërat ballkanike
1 ditë
VLEN dhe VMRO takohen për ndarjen e drejtorive
4 orë
Apasiev: Nuk mbështesim kandidatin shqiptar për kryetar të Kuvendit
21 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

policia-714x420

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

IMG_2505

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen tetove

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

IMG_2501

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

IMG_2495

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

IMG_2494

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

bilall kasami stadium

Komuna e Tetovës nuk respekton vendimin e Qeverisë, vazhdojnë punimet për rinovimin e Stadiumit

INFO

NA NDIQ