Dimitrievski: Ngjarjet në Tetovë dhe Çair janë populizëm i pastër i inkurajuar nga Albin Kurti

ina-online
ina-online

17 Gusht, 2023

Për kryetarin e Komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski, ngjarjet në Tetovë dhe Çair dhe vendosja e flamurit të “Shqipërisë së Madhe” janë populizëm i pastër i nxitur nga kryeministri i Kosovës Kurti dhe nga ana tjetër për pikë nga partitë politike, ndërsa Qeveria heshti dhe kërkon justifikime në vend të përgjegjësisë, thotë ai.

“Shteti nuk u deklarua në atë moment dhe po kërkoheshin justifikime se ku ishin lëshimet dhe në fakt duhet të kërkonin përgjegjësi, para së gjithash nga ata që drejtojnë shtetin sepse na vizitoi kryeministri i një vendi mik. I cili me sjelljet dhe mesazhet e tij së bashku me nikoqirët tanë shkatërron rendin kushtetues të këtij vendi dhe mban përgjegjësi për këtë.

Jo për kundërvajtje, por penale. Maqedonia është shtet i pavarur sovran dhe e para dhe më e rëndësishmja është që të reagojë ministri i Punëve të Jashtme, jo kryeministri. Pres reagim nga bashkësia ndërkombëtare në vendin tonë, mbi të gjitha nga shtetet anëtare të BE-së dhe SHBA-së, sepse ky transplant ka ndodhur në Maqedoni”, tha kryetari Dimitrievski për “Kanal5”

Kryetari Dimitrievski thotë se nëse mund ta ketë në zyrën e tij në komunën e Kumanovës flamurin shqiptar dhe flamurin tjetër të bashkësive etnike, edhe pse kjo nuk është sipas ligjit, por sipas vullnetit të tij të mirë, madje edhe flamurit bullgar, sepse në regjistrimin e fundit janë regjistruar 350 bullgarë në Kumanovë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

supermarketet-800x445

Rënie në tregtinë me pakicë me ushqim, pije dhe derivate

0FBDA6C6-3F07-4CF0-9CA6-52FF333FC0D4

Aksident tragjik – humb jetën 18 vjeçari nga Çegrani i Gostivarit

gjobaa

MPB: 563 gjoba për tejkalim të shpejtësisë

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

INFO

NA NDIQ