Maldini thyen heshtjen, tregon detaje për shkarkimin e tij nga Milani

ina-online
ina-online

02/12/2023

Paolo Maldini foli për shkarkimin e tij nga Milani, duke vendosur se tani është koha e duhur për të ‘analizuar atë që ndodhi’ dhe ai reflektoi sinqerisht për kohën e tij si drejtor në klub.

Legjenda e kuqezinjve u rikthye në klub në vitin 2018 si drejtor i zhvillimit dhe një vit më vonë ai kaloi në rolin e drejtorit teknik, duke qenë një figurë kryesore për Milanin në tregun e transferimeve.

Maldini solli lojtarë të ndryshëm kyç gjatë kohës së tij në rol, duke përfshirë Theo Hernandez, Rafael Leao, Mike Maignan dhe Fikayo Tomori. Ai dhe bashkëpunëtori i tij Frederic Massara fituan çmimin Drejtori Sportiv i Vitit në Globe Soccer Awards.

Ish-mbrojtësi u shkarkua papritur nga pronari i Milanit, Gerry Cardinale, më 5 qershor, një lëvizje që ndezi menjëherë kaos në universin e kuqezinjve. Ai ka qëndruar kryesisht i heshtur që atëherë, duke refuzuar të hedhë shumë dritë mbi situatën, deri më tani.

Duke folur për gazetën La Repubblica, Maldini diskutoi fillimisht pse ai ka vendosur të flasë për shkarkimin nga Milan tani.

“Do të kisha folur shumë nga zemra. Por, tani është koha për të analizuar atë që ndodhi me qetësinë që lejon distanca e kohës. Më pëlqen të jem i sinqertë dhe të marr përgjegjësitë e mia, por do doja që gjërat të konsideroheshin në efektivitetin e tyre dhe të vlerësoheshin në mënyrën e duhur”, ka thënë fillimisht Maldini.

Më pas ai falënderoi para se të jepte detaje për arsyet e shkarkimit të tij.

“Do t’i jem përgjithmonë mirënjohës Leonardos, i cili më thirri në vitin 2018, fondit Elliott, i cili më bëri të firmos kontratën e parë dhe Redbird që ma rinovoi atë, qoftë edhe me ndonjë vështirësi”.

“Fjalët e mia diktoheshin më shumë nga ndjenja sesa nga arsyeja dhe sinqerisht nga mungesa ime e përvojës, nga disa dinamika, derisa të jesh në anën tjetër, nuk mund t’i kuptosh. Vitin e parë që kalova duke dëgjuar dhe mësuar, ishte një praktikë”.

“Në gjashtë muajt e parë u ndjeva i padobishëm, por Leonardo më tha: “Ti po mëson”. Nuk është e lehtë të kesh një fond amerikan apo një drejtor të Afrikës së Jugut si ndërmjetës, vizioni im për futbollin u përmbys në krahasim me vitin 2018. Por e përsëris, nuk kam qenë kurrë dhe as nuk do të kem frikë nga konfrontimi”.

Ish-drejtori i Milanit foli për ditën kur iu tregua dera nga Cardinale.

“Gerry Cardinale më thirri për mëngjes dhe pas një komenti për lamtumirën e Zlatan, ai më tha se donte një ndryshim dhe se Ricky Massara dhe unë u pushuam nga puna. E pyeta pse dhe më foli për marrëdhëniet e këqija me Furlanin”.

“Pra, i thashë: ‘Të kam telefonuar ndonjëherë për t’u ankuar për Furlanin? Kurrë’. Kishte edhe një shaka prej tij për humbjen e gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve me Interin, por le të themi se arsyet më dukeshin paksa të dobëta”.

“Të ashtuquajturat supozime, objektivat sportive dhe ekonomike në fillim të sezonit, ishin tejkaluar në mënyrë sensacionale. Ishte planifikuar eliminimi nga Liga e Kampionëve, kualifikimi për sezonin e ardhshëm kalimi i një raundi në Ligën e Evropës”.

Më pas, Maldini kritikoi natyrën e shkarkimit të tij.

“Nëse pronarët duan të ndryshojnë strukturën organizative, ata kanë të drejtë ta bëjnë këtë. Megjithatë, edhe në këtë rast detajet janë të rëndësishme dhe shumë gjëra nuk kanë shkuar ashtu siç duhet, për respekt për njerëzit dhe rolet e tyre”.

“Më duhej të negocioja për të gjetur një marrëveshje dhe për të mos hequr dorë nga të drejtat e mia, por menjëherë i thashë drejtorit Furlani se gjëja e fundit që doja ishte një mosmarrëveshje me klubin”.

“E kuptoni, i shpjegova, se do të ishte padia e dytë e një legjende të klubit ndaj pronarëve të Milanit në dy vjet, pas asaj të humbur me Boban? Një gjë është e sigurt, dashuria ime për Milanin do të jetë gjithmonë e pakushtëzuar”.

Ish-mbrojtësi iu përgjigj pretendimeve të Cardinale se ai ishte një ‘individualist’.

“Ai ngatërron individualizmin me dëshirën për të qenë përgjegjës në marrjen e vendimeve të kërkuara nga roli im dhe ndoshta për të paguar pasojat. Kushdo që ka luajtur futboll në një nivel të lartë ka më pak frikë nga dështimi, pasi është gjykuar çdo tre ditë gjatë gjithë jetës së tij”.

“Ky është një avantazh i madh dhe ka një ndikim të madh në një ekip, por mund të mos vlerësohet nga ata që nuk janë të hapur për diskutim dhe nuk ndajnë as idenë e përgjigjes për gabimet e veta, gjë që për mua është shumë normale dhe e shëndetshme”.

Ai reflektoi për marrëdhënien e tij me pronarin e Milanit gjatë kohës së bashku.

“E takova Cardinalen kalimthi gjatë disa ndeshjeve të Ligës së Kampionëve, por brenda një viti bisedova vetëm se si po shkonte menaxhimi i sportit. Ai më shkroi katër mesazhe për fazat e ndryshme të turnit, madje pa më thirrur”.

“Gjëja e parë që më tha, kur u takuam, ishte se duhej t’i besonim njëri-tjetrit. Besova dhe sinqerisht se si shkoi është e njohur për të gjithë. Besoj se vendimi për të më shkarkuar mua dhe Massara ishte marrë shumë muaj më parë”.

“Dhe në retrospektivë jam i detyruar të rishqyrtoj marrëdhëniet me disa njerëz që kanë punuar me mua dhe që sigurisht, e kam të vështirë ta imagjinoj ndryshe, ishin tashmë të vetëdijshëm për atë vendim”, përfundoi italiani.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ