Mali i Zi drejt formimit të një tjetër qeverie teknike

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Kriza politike vijon prej disa muajsh në Malin e Zi dhe nëse i mandatuari për formimin e qeverisë së re Miodrag Lekiç nuk arrin që ta formojë atë, ai do të shqyrtojë mundësinë që t’i propozojë Kuvendit formimin e një qeverie teknike që do të përgatitej për zgjedhje.

Media malazeze “Vijesti“, shkruan se kryeministri në detyrë, Dritan Abazoviç mban ende qëndrimin e tij të mëparshëm se zgjidhja më e mirë është rindërtimi i kabinetit të tij, i cili do të funksiononte deri në zgjedhjet e rregulla parlamentare të vitit 2024.

Në bazë të dispozitave të reja të Ligjit për Presidentin, Lekiç ka marrë mandat nga Kuvendi për formimin e Qeverisë dhe afati për këtë është 16 marsi.

Së fundmi, ai tha se negociatat për formimin e qeverisë së re kanë vazhduar, por nuk po ecin siç pritej, sepse po i pengojnë partitë URA dhe PKSH. Të dyja partitë po kërkojnë publikisht për rindërtimin e qeverisë ekzistuese.

TË FUNDIT
31 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
38 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
38 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
31 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
1 ditë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
1 ditë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
10 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

INFO

NA NDIQ