Manchester Utd fiton Kupën e Anglisë

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Manchester Utd pas një edicioni aspak të mirë, megjithatë e mbylli me trofe!

Manchester Utd është fitues i Kupës së Anglisë (FA Cup), pasi në finale e mposhti me rezultat 2:1 Manchester Cityn.

Finalja është zhvilluar në stadiumin “Wembley” të Londrës.

Manchester Utd ka fituar për herë të 13-të FA Cup dhe ka siguruar vizën për në Evropë.

Dy gola në 39 minutat e parë ishin fatale për kampionin e ri.

Në minutën e 30-të, gafë në prapavijën e Citizens, Garnacho përfiton dhe kalon United në epërsi.

Në minutën e 39-të, 19-vjeçari Kobbie Mainoo thellon rezultatin në 2:0.

Norvegjezi Erling Haaland i pafat, goditja e të cilit u ndal nga traversa e Manchester Utd.

Walker pati mundësi të mirë në minutën e 59-të por fantastik reagimi i portierit Onana.

Pas dy minutave Alvarez dështon sikur edhe në atë të minutës së 64-të, ku portieri i Manchester Utd ka treguar klasin e tij.

Në minutën e 87-të, Doku nga rreth 17-18 metra shënoi në këndin e poshtëm të djathtë paksa edhe me reagimin e dobët të portierit Onana, 2:1.

Manchester Utd i trajnerit Ten Hag ngadhënjeu e fitoi Kupën dhe Pep Guardiola e Manchescter City janë me dhimbje koke nga humbja në finalen e madhe.

TË FUNDIT
8 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
8 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
8 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
9 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
9 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

ME TE LEXUARA

8 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
1 ditë
Gjimshiti: “Kemi lindur në shtete të tjera, por në shtëpi ndiqnim zakonet dhe traditat shqiptare”
14 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
23 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
13 orë
“Në shtëpi fiton gruaja... por sot fiton Italia”, çifti italo-shqiptar 'përplasen' për ndeshjen
22 orë
Mes urrejtjes dhe arrogancës nacionaliste: si lindi Kampionati Evropian i futbollit
13 orë
Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

spanja

Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët

INFO

NA NDIQ