Në Manifestin e BDI-ASh-së, asnjë fjalë për gjuhën shqipe (20 %)!

Picture of ina-online
ina-online

08/08/2023

Shkruan: Bekim Qoku

Në Manifestin e përbashkët për në BE, LSDM, BDI dhe ASH garantojnë se:
” … Qeveria nuk do të pranojë të diskutojë për zgjidhje tjetër për gjuhën maqedonase përveç asaj që është përcaktuar në Kornizën negociuese”.

Asnjë fjalë për gjuhën shqipe, apo për gjuhën që e flasin 20% e qytetarëve e që është ndryshe nga gjuha maqedonase dhe shkrimi i saj cirilik.

Dikush edhe mund ta pyesë LSDM-në se përse nuk qenka koha tani për gjuhën shqipe, ndërkohë që qenka jetike garantimi i gjuhës maqedonase? Si mund t’u kërkohet besnikëri ndaj shtetit mbi 30% të bashkëqytearëve tuaj shqiptarë nëse nuk ia respektoni gjuhën, që është madje tipari themelor i identitetit të tyre?

*Status facebook i perfaqesuesit të VV’së për Maqedoninë e Veriut

TË FUNDIT
10 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
1 ditë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
1 ditë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
3 ditë
Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?
4 ditë
Shqiptarët shtohen, e Plazhi i Madh i Ulqinit mbetet saç ka qenë!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
1 ditë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
10 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

LEXO MË SHUMË

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

Kim Mehmeti2

Shqiptarët shtohen, e Plazhi i Madh i Ulqinit mbetet saç ka qenë!

naser-pajaziti

Propaganda për të nxirë bregdetin shqiptar!

dijana toska

Të jetosh në mesin e derrave!

Orban Putin

Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

Kim Mehmeti

Pyet Shqipëria thuajse nuk e dinë: Ku janë kosovarët, pse n’ pushim nuk vijnë?!

INFO

NA NDIQ