Mantelbardhët nesër në takim te ministri Mexhiti, kërkojnë rritje pagash

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Ministri i ri i Shëndetësisë të martën do të takojë Sindikatat e punonjësve në shëndetësi. Takimi vjen pas kërkesës së sindikalistëve për firmosjen e marrëveshjes së arritur për rritjen e pagave. Sindikata kërkon rritje bruto prej 3000 denarësh për infermieret dhe 2000 denarë më shumë për të gjithë të punësuarit e tjerë në sektorin e shëndetësisë, përfshirë stafin teknik, administratorët si dhe mjekët.

“Nga takimi presim të na plotësohen kërkesat, më prioritare e kemi kërkesën për të cilën veçse jemi marrë vesh. Janë siguruar para nga Fondi, i kemi bërë anekset dhe të gjithë koeficientet. Duhet të bëhet vetëm realizimi sepse anëtarësia është shumë e revoltuar, nuk ka se çfarë të bëhet. Na u premtua rritje e pagës për muajin shkurt, që do të thotë ta marrim në mars. Tani jemi në muajin mars dhe presim që ta nënshkruajmë marrëveshjen sa më parë të jetë e mundur”, tha Predrag Serafimovski, Sindikata e Qendrës Klinike, Shkup.

Rregullimin e pagave, sindikalistët e kërkojnë përmes ndryshimeve në Ligjin për Paga. Ligji aktual sipas tyre shkel të drejtat e Sindikatave për marrëveshje kolektive dhe për paga më të larta. Javë më parë shumë sindikata shëndetësore dolën në protestë duke kërkuar rritje pagash ndërkohë kërcënojnë me protesta të radhës derisa kërkesat e tyre nuk plotësohen për një periudhë të shkurtër. /Alsat

TË FUNDIT
34 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
2 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
3 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
9 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
1 ditë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
3 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat
1 ditë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
13 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
8 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike
1 ditë
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

INFO

NA NDIQ