Maqedonasit dhe shqiptarët ndryshe e shohin agresionin rus ndaj Ukrainës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Anketa telefonike “Detektor” e realizuar në bashkëpunim me Institutin për Hulumtime Politike – Shkup (IPIS) tregon se maqedonasit dhe shqiptarët në vend kanë pikëpamje të ndryshme se kush është fajtori për luftën në Ukrainë.

Për shqiptarët etnikë, Rusia është përgjegjëse për konfliktin, shumica e maqedonasve e shohin fajin për luftën tek dikush tjetër, përcjell INA.

Anketa tregon se 56,8 për qind e të anketuarve shqiptarë besojnë se Rusia është përgjegjëse për luftën, e cila po vazhdon për gati një vit të tërë, ndërsa vetëm 10,9 për qind e maqedonasve thonë të njëjtën gjë, se fajin e ka Moska.

4.5 për qind e maqedonasve e konsiderojnë Ukrainën përgjegjëse për luftën. Tek shqiptarët kjo përqindje është më e lartë – 10.5 për qind thonë se fajin e ka Ukraina. Ka dallim të madh edhe në përgjigjen se fajin e ka “dikush tjetër” – kështu kanë thënë 40,8 për qind maqedonas dhe 10,2 për qind shqiptarë.

Dallimi vërehet edhe në pyetjen se kë mbështesin në luftë – 47 për qind e shqiptarëve të pyetur mbështesin Ukrainën, dhe 41,1 për qind e tyre nuk mbështesin askënd. Në mesin e maqedonasve, tabloja është e ndryshme – 27 për qind mbështesin Rusinë, dhe 18 për qind mbështesin Ukrainën. Anketa telefonike është realizuar në periudhën 23-26 dhjetor dhe në të kanë marrë pjesë 1119 të anketuar. (INA)

TË FUNDIT
39 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
47 minuta
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
4 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
5 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari: Përshëndetje nga Shkupi...
2 ditë
Bujar Osmani: Nëse nuk respektohet vullneti i shqiptarëve, atëherë kthehemi në situatën zero
14 orë
“Kosova është demokraci funksionale”, Doris Pack: Ndihem thellësisht e turpëruar nga qeveria e vendit tim, Gjermanisë
1 ditë
Donika Gërvalla deklarohet rreth zhvillimeve aktuale për Kosovën në Këshillin e Evropës
8 orë
Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime
1 ditë
Mëgimtarët e fshatit Çerkez, shembull se si duhet atdheu
2 ditë
Mexhiti: Po negociojmë me katër deputetë të Frontit Europian për të kaluar në anën e VLEN-it
14 orë
Deputeti gjerman: Këshilli i Evropës nuk duhet të diktohet prej Trumpit dhe Grenellit
1 ditë
Këshilli Gjyqësor me reagim për Mickoskin: Çdo ndërhyrje në pushtetin e gjyqësorit paraqet rrezik

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

aleksandar dashtevski kshz

Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

Screenshot_2024-05-18-15-00-13-294_com.facebook.katana-edit

Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi

INFO

NA NDIQ