Maqedoni, 4.019 fëmijë lindën gjatë tremujorit të dytë të vitit 2023

INA
INA

31 Gusht, 2023

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, në tre mujorin e dytë të vitit 2023 janë lindur 4.019 fëmijë dhe në krahasim me të njëjtën periudhë në vitin e kaluar ka ulje prej 8.9%.

Numri i të vdekurve në tremujorin e dytë të këtij viti shënon rënie prej 0.5% në krahasim me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave, rritja natyrore është negative, 711 persona, përkatësisht numri i lindjeve është më i vogël se numri i të vdekurve.

Në tremujorin e dytë të vitit 2023 ka pasur 3.228 kurorëzime dhe është për 10.9% më shumë se tremujori i vitit të kaluar. Po ashtu në këtë tremujor ka pasur edhe 467 shkurorëzime.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5169

ASH vetë apo me BDI-në në zgjedhje, përgjigjet Taravari

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese nuk vlerëson kushtetutshmërinë e Marrëveshjes së Prespës

Gruevski Mickovski

Gruevski i kërkon anëtarësisë të mos i besojnë Mickoskit

taulant balla

Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

mickoski

Mickoski: Po digjem nga dẽshira për zgjedhje, do ti fitojmë 61 deputetë

MUHAMERI

Kush do të votoj në zgjedhjet e ardhshme?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Paga minimale do të rritet për 10%

INFO

NA NDIQ