Maqedoni, gjysmëvjetori i dytë fillon nesër me prani fizike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

31/01/2022

Gjysmëvjetori i dytë në shkolla në Maqedoninë e Veriut do të fillojë me prezencë fizike, pasi siç tha ministri i Shëndetësisë Bekim Sali, situata epidemiologjike e lejon këtë dhe Ministria e Shëndetësisë do të bëjë kontrolle.

Nëse virusi përhapet në një qark, komunë apo qytet të caktuar, ministri paralajmëroi se do të merren masa, përcjell INA.

“Sipas të dhënave tona, për momentin nuk ka nevojë për mësim online, sepse situata epidemiologjike ndryshon çdo javë dhe në bazë të këtyre të dhënave ne marrim vendime. Kjo do të thotë se nga 1 shkurti mësimi do të fillojë me prani fizike në shkolla dhe si ministri do të merren masa parandaluese dhe kontrolle. Në varësi të rajonit, qytetit apo komunës, nëse shfaqet një epidemi, do të merren masa”, theksoi ministri Bekim Sali.

Por nga ana tjetër, Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK) dje ka kërkuar nga Qeveria që të rishqyrtojë vendimin për fillimin e gjysmës së dytë të vitit me prezencë fizike. Ata besojnë se në një situatë ku numri i pacientëve të rinj po rritet, duhet të fillojë mësimi online në dy javët e para dhe më pas të merret parasysh situata epidemiologjike për të filluar me praninë fizike. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

hysni-shaqiri-714x430-1

Shaqiri, deputeti që braktisi Parlamentin dhe iu bashkua UÇK-së sot feston ditëlindjen

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Në mandatin tim të dytë pres që të anëtarësohemi në BE

xhamia-tetove

Publikohet kalendari i Ramazanit për RMV-në

policia-714x420

Është ndriçuar vrasja e 14-vjeçarit në Prilep, janë arrestuar dy persona

INFO

NA NDIQ