Maqedoni/ Inflacioni po bie, çmimet po rriten

INA
INA

9 Gusht, 2023

Të dhënat zyrtare të Entit Shtetëror të Statistikave tregojnë se inflacioni në korrik ishte 8,4 për qind, që është një rënie në krahasim me qershorin, kur indeksi i kostos së jetesës ishte 9,3 për qind.

Qeveria thotë se inflacioni po bie sepse masat e saj ekonomike po “japin rezultatin e dëshiruar”, por nga ana tjetër, shporta e shpenzimeve po rritet, njoftojnë nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) .

Të dhënat e LSM-së tregojnë se një familje katër anëtarëshe, këtë muaj i nevojiten 48.620 denarë për të plotësuar shportën e konsumit. Është një rritje prej 441 denarë në krahasim me llogaritjet për shportën e konsumit në qershorin e kaluar.

Nga LSM thonë për Radion Evropa e Lirë se kjo rritje e shportës së konsumit “godet realisht në xhepat e punëtorëve dhe qytetarëve”, pavarësisht se statistikat zyrtare tregojnë ulje të inflacionit. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

Muhamed Zekiri

Shtyhet seanca gjyqësore për Muhamed Zekirin

mickoski jankullovska gordana

Takimi Mickoski-Jankullovska/ ASH: A do të thotë se kjo fotografi do të kthejë kriminelët në politikë?

baste bastore

Pagoi tiketën as 1 euro, fitoi afër 30 mijë euro nga bastet (FOTO)

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Lubco Georgievski

Georgievski godet Gruevskin, VMRO-në e quan Shumadia

mijallkov

Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

Muhamer Pajaziti

Ku po shkoni në Evropë, njerëzit po ju vdesin burgjeve çnjerëzore

INFO

NA NDIQ