Maqedoni: Këshilli i prindërve në shkolla kundërshton lëndën mbi edukimin seksual

INA
INA

07/10/2023

Një numër i madh shkollave në Maqedoni janë duke kundërshtuar reformat e reja në arsim, përfshirë lëndën mbi edukimin seksual.

Këshillat e prindërve në disa shkolla maqedonase dhe shqiptare janë duke përgatitur peticione për ta kundërshtuar këtë reform, e cila pritet të hyjë në fuqi në vitin 2024.

Prindërit janë të shqetësuar se këto reforma që kanë të bëjnë me edukimin gjithëpërfshirës seksual do të dëmtojnë shëndetin e fëmijëve, sepse që në moshë të vogël do të jenë të detyruar, të mësojnë për prezervativin dhe për kontracepsionin oral.

Kjo reform përfshinë edhe temat: Gjinia dhe seksi; Shëndeti riprodhues dhe seksual; HIV; Diskriminimi dhe aspektet civile të tij; Dhuna seksuale; Trupi dhe marrëdhënia me trupin.

Nga organizatat joqeveritare thonë se është shumë i vogël numri i të rinjve që flasin për këtë temë. Sipas tyre, shkaku më i shpeshtë për gjendjen e keqe shëndetësore te të rinjtë janë mos informimi për shëndetin e tyre seksual dhe riprodhues, madje nga mos pasja qasje në tema intime, vjen deri tek pasojat e ndryshme negative që sjellin probleme të ndryshme në zhvillimin jetësor të shëndetit psikik dhe fizik.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

kadare

E pabesueshme! 45 mijë letra kundra Ismail Kadaresë nga shqiptarët që të mos marrë NOBEL!

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

Kimete-Berisha

Parodi mbi dashurinë time: ngjarje reale, më 08 dhjetor 2023

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

INFO

NA NDIQ