Maqedoni, lirohen dhe ngrijnë çmimet e makaronave dhe qumështit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Prej nesër do të lirohen dhe do të ngrijnë çmimet e makaronave dhe bulmetit, paralajmëroi ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi pas analizave të bëra paraprakisht për këtë hap dhe pas bisedimeve me importuesit dhe prodhuesit të cilëve u dha afat deri nesër që vetë t’i ulin çmimet. Bekteshi paralajmëroi se edhe në periudhën në vijim do të vazhdojnë analizat që të shihet nëse mund të ulen çmimet edhe të produkteve të tjera.

“Qytetarët të mos shqetësohen, çmimet do të ulen, jo vetëm të këtyre produkteve, ne do të vazhdojmë me analizat për të gjitha produktet për të parë se ku ka përfitim apo marzhë më të lartë krahasuar me marzhat e rregullta, që do të thotë se mbi 10% do të lirohen makaronat, për bulmetin do të shohim nesër, për shkak se po e shoh se edhe vetë ata i ulin çmimet. I thërras që deri nesër të veprojnë ashtu siç vepruan tashmë disa kompani”, tha Kreshnik Bekteshi, ministër i Ekonomisë.

Sa i përket padisë së paralajmëruar penale nga industria e furrave, Bekteshi me ironi pyeti se me çfarë ka të bëjë padia, nëse me vendimin e qeverisë ose se furrat punojnë kundër dispozitave ligjore.

“Do të na padisin për vendimin ose për shkak se kanë bërë shkelje sipas ligjit për…. Pra, unë prisja, të jem i sinqertë, dy padi penale nga Shoqata e mullinjve. Një padi për shkak se u dënuan dhe tani të ankohen. E dyta, vetëm për ta maskuar atë që e bënë, kështu që le të na padisin lirisht, unë po i thërras që të padisin”, deklaroi Kreshnik Bekteshi, ministër i Ekonomisë.

Pas vendimit të Qeverisë për ngrirjen e çmimit të bukës në 33 denarë, bukëpjekësit reaguan se hapi është jokushtetues dhe se humbja e tyre deri më 31 maj do të arrijë mbi 4,5 milionë euro. Paralajmëruan se betejën do ta vazhdojnë në gjykatë ku do të kërkojnë dëmshpërblim për dëmin./TV21/

TË FUNDIT
7 minuta
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
41 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
2 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
3 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
3 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

ME TE LEXUARA

4 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
23 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
22 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
4 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
22 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

LEXO MË SHUMË

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

INFO

NA NDIQ