Maqedoni: Më shumë vende të lira pune ka në sektorin e shërbimeve dhe shitjes

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2022

Në tremujorin e katërt të vitit 2021 në Maqedoni ka pasur 7.979 vende të lira pune, tregojnë të dhënat e Entit Shtetëror për Statistika.

Shkalla e vendeve të lira pune në shtet është 1.59 përqind. Shkalla më e lartë e vendeve të lira të punës prej 3% ka sektori L – veprimtaritë e shërbimeve administrative dhe mbështetëse, derisa më e vogël është shkalla në sektorin G – furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar, që është 0.29%.

Në subjektet afariste me numër të të punësuarve prej 10 deri 49 kanë shkallë më të lartë të vendeve të punës, që është 2.28%.

Rajoni i Vardarit ka shkallë më të lartë të vendeve të lira të punës, që është 1.91%.

Numër më të madh të vendeve të lira të punës, gjegjësisht 2.934, ka në grupin e pesë të profesioneve – Punëtorë për veprimtari të shërbimit dhe shitjes.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri hysni shaqiri

Rijad Shaqiri: Unë me mburrje e them se jam biri i Hysni Shaqirit

vlen llogo

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

mpj22-696x385

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

aksidenti shqiperi

Vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri, ndër më të lartat në Europë! Vendi ynë, i gjashti në listë

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ