Maqedoni/ mungesa e antibiotikëve, mjekët: kjo është e papranueshme

Picture of INA
INA

30/05/2023

Më shumë se dy muaj, disa nga antibiotikët që përdoren më së shumti në trajtimin e fëmijëve nuk janë në dispozicion nëpër farmacitë. Përveç antibiotikëve, mungojnë edhe barnat e tjera, por edhe terapia me ampula, shprehet mjeku amë nga Struga, Axher Halied.

“Kur e dini se keni armik për të cilin duhet të përdorni antibiotik, keni infeksion bakterial, në atë rast duhet të përdorim antibiotik me spektrin më të ngushtë. Por, të mos kesh “Ospen” është diçka e papranueshme. Duhet të japim antibiotik me spektër të gjerë, antibiotik që funksionon në spektër të gjerë të baktereve, sepse nëse jepni antibiotik me spektër të ngushtë, është politikë shumë e keqe”, deklaroi Gorica Popova– mikrobiologe.

Mjekët pediatër thonë se muajt e fundit mezi funksionojnë. Ata detyrohen të kërkojnë zëvendësim për barnat që nuk janë në dispozicion, por kjo nuk është zgjidhje afatgjatë.

“Japim antibiotikë të tjerë të ndryshëm, disa zëvendësues, spërkatës me inhalim”, tha Tatjana Jacovska- pediatre.

Jaqovska thotë se mungesa e antibiotikëve është në nivel global.

“Në botë ka mungesë të antibiotikëve, sidomos të këtyre shurupeve, nuk ka substancë aktive. E ndjejmë problemin edhe ne këtu, nuk është vetëm për Maqedoninë, është substancë aktive e cila pas Covid-it po zhduket në të gjithë botën, do të shohim se çfarë do të ndodhë në të ardhmen”, theksoi Tatjana Jaqovska- mjeke pediatre.

Farmacitë nuk kanë shurup Ospen 750, 1000 dhe 1500 mg dhe Amoksiklav 625 mg. /Alsat/

TË FUNDIT
12 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
12 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
13 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
14 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

12 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
1 ditë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
12 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
1 ditë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
20 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
20 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
20 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
19 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ