Maqedoni: mungesa e insulinës rrezikon jetën e pacientëve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2023

Fërgim Demiri nga Manastiri i sëmurë nga Glikemia ka vite që përdorë insulinën për rregullimin e sasisë së sheqerit në gjak.

Dozat e nevojshme ai zakonisht i merrte në farmacinë e qytetit,por tani janë bërë thuajse disa javë që furnizimi me insulinë mungon, dhe Demiri si shumë pacientë të tjerë rikthehet në farmaci në pritje të një zgjidhjeje.

“Ama nuk ka kurrfarë shpjegimi se kur do të ketë. Për që ka mungesë po e shoh sepse nuk po ma japin, kur ka pasur ma kanë dhënë, kjo është tragjedi”, thotë Demiri.

Demiri dhe shumë të tjerë që vuajnë nga kjo sëmundje, ndonëse në kushte të vështira dhe të ardhura minimale detyrohen të kërkojnë zgjidhje jashtë shtetit. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

Maksim Dimitrievski

Dimitrievski: Nuk i sulmojmë subjektet politike, zhvillojmë fushatë pozitive

INFO

NA NDIQ