Maqedoni/Cilët qytetarë do të përfitojnë nga pako e re me ndihma financiare

Picture of INA
INA

13/09/2023

Qeveria e Maqedonisë së Veriut po përgatit pako të re të ndihmës financiare për muajt e dimrit.

Kjo u bë e ditur sot nga Kryeministri Dimitar Kovaçevski, përcjell INA.

Sipas tij, pako anti-krizë do të përfshijë pensionistët, kategoritë më të rrezikuara dhe studentët.

“Në shpërndarjen e buxhetit që është dorëzuar në Kuvend, tashmë janë ndarë mjete financiare për kategoritë më të rrezikuara të qytetarëve, këtu mbi gjitha mendoj për pensionistët, gjithashtu mendoj në ndihmën e atyre që kanë të ardhura më të ulëta, ata që marrin ndihmë sociale të garantuar, megjithatë duhet të ndihmohen edhe të rinjtë që nuk fitojnë, për shkak se janë studentë dhe nxënës të shkollave të mesme e kështu me radhë”, deklaroi kryeministri Kovaçevski.

Ai njoftoi se gjatë ditëve në vijim do jepen detaje lidhur me shpërndarjen e kësaj asistence sociale, që do ndihmojë qytetarët e kategorive sociale dhe me të ardhura të ulta për përballimin e dimrit.(INA)

TË FUNDIT
6 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
6 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
8 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
10 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

17 orë
Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së
10 orë
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
16 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara
10 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ