Maqedoni/Ndjehet mungesa e mjekëve pediatër

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Sezoni i gripit dhe veçanërisht ndotja e ajrit kanë bërë që shumë fëmijë të kenë probleme me sistemin respirator dhe të kërkojnë ndihmë në shtëpitë e shëndetit.

Fëmijët me simptoma më të rënda, nga mjekët amë drejtohen në Repartet e Pediatrisë në qendrat spitalore të vendit, gjë që ka bërë të dalë në sipërfaqe problemi me mungesën e mjekëve pediatër.

“Te të gjithë qytetarët ka ndikuar ndryshimi i klimës, pasi e dimë se tani duhej të kishim borë,… po ja që s’ka, këtë s’mund ta rregullojë dora e njeriut. Të njëjtën kohë për disa ditë kishim mjegull, këtu është dhe ndotja e ajrit që rrit numrin e pacientëve me infeksione të ndryshme”, thotë për Radion Evropa e Lirë Bekim Ismaili, mjek amë.

Daniella F. Nga Shkupi, nënë e një vajze pesë vjeçe thotë për Radion Evropa e Lirë se vizita te mjeku pediatër është sfidë më vete pasi duhet të presë me orë për të arritur te pediatri.

“Më duhet të pranoj se shkuarja te mjeku pediatër është problem i madh pasi duhet pritur me orë për të bërë një kontroll që do të definojë se duhet të shtrihet ose jo në spital. Vajza është me shëndet të ligë dhe infeksioni më i vogël i shkakton ndezje në mushkëri veçanërisht gjatë ditëve me ndotje të lartë të ajrit”, thotë Daniella.

Për mjekimin e fëmijëve në mungesë të mjekëve pediatër kujdesen mjekët amë (mjekët familjarë) edhe në rastet me komplikime më të rënda.

Mjeku Lubço Serafimovski thotë për Radion Evropa e Lirë se gjatë dhjetë vjetëve të fundit në institucionet shëndetësore të vendit nuk është punësuar as edhe një mjek pediatër.

“Fakt është se në gjithë vendin mungojnë mjekët pediatër. Numri i mjekëve pediatër në Maqedoninë e Veriut është tepër i vogël. Problemi qëndron në atë se mjekët pediatër kur shkojnë në pension, s’ka kush i zëvendëson. Po sjell rastin e poliklinikës ‘Jane Sandanski’ (mjekësia sekondare) në Komunën Aerodrom të Shkupit, e cila është një nga komunat me numrin më të madh të banorëve (mbi 78 mijë banorë) dhe mbeti pa asnjë pediatër pasi edhe mjeku i fundit në këtë shtëpi shëndeti shkoi në pension nga një janari i këtij viti. Kështu, mbeti pa asnjë pediatër, pasi s’ka mjek të specializuar për ta zëvendësuar”, thotë Stefanovski.

Mungesa e mjekëve pediatër mbingarkon qendrat shëndetësore
Pjesa më e madhe e qendrave spitalore në Maqedoninë e Veriut punojnë me numër të reduktuar të mjekëve pediatër, si ai në Ohër, Dibër dhe Resnjë dhe kjo pamundëson hospitalizimin e fëmijëve me pasqyrë të komplikuar. Kështu qëm, ata pacientë orientohen në spitalet e komunave fqinje, në këtë rast atë të Strugës.

Kjo ka bërë që Qendra Spitalore e Strugës të jetë e mbingarkuar. Korridoret e kësaj shtëpie shëndeti janë të mbushura me fëmijë të sëmurë, të cilët me orë presin për t’u kontrolluar.

“Brenda një dite të vetme gjatë javës, nga e hëna deri të premten ne kemi për vizitë mbi 70 pacientë. Ndërkohë, që gjatë ditëve të vikendit ky numër është dyfish më i madh. Sa për ilustrim, gjatë tri ditëve të para të këtij viti në Qendrën Spitalore në Strugë, në Repartin e Pediatrisë kishim mbi 500 pacientë për vizitë, një pjesë e të cilëve me simptoma më të rënda dhe i kemi hospitalizuar”, bën të ditur Vllatko Mickoski, përgjegjës për Repartin e Pediatrisë në Spitalin e Strugës.rel

TË FUNDIT
5 minuta
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
7 minuta
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz
1 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
1 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
2 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria e re deri më 20 qershor, bëhen të ditur disa nga emrat e ministrave
18 orë
Mukaetov - panelist në konferencën "Rojtarët e urtësisë " organizuar nga "Halk Bank"
1 ditë
Përçarje brenda koalicionit Fronti Evropian? – Këto janë detajet e fundit
7 orë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
24 orë
Sali Berisha kryetari zyrtar i PD

LEXO MË SHUMË

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

INFO

NA NDIQ