Maqedoni/Papunësia në tremujorshin e fundit të vitit të kaluar është 14%

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Enti Shtetëror për Statistika njoftoi se sipas të dhënave, shkalla e papunësisë në tremujorin e katërt të vitit 2022 në Maqedoninë e Veriut është 14 për qind.

Sipas ESHS-së. shkalla e aktivitetit në këtë periudhë është 54.9, ndërsa shkalla e punësimit është 47.2

Në tremujorin e katërt të vitit 2022, popullsia aktive në Republikën e Maqedonisë së Veriut ishte 802.280 persona, nga të cilët 690.053 janë të punësuar, ndërsa 112.227 janë të papunë.

Enti Shtetëror i Statistikave po ashtu njoftoi se prodhimi industrial në janar të këtij viti krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar shënoi rënie prej 2.3 për qind.

TË FUNDIT
4 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
7 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
11 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
13 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
14 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
8 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
1 ditë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
5 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
21 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
2 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
8 orë
Moti sot në Maqedoni
1 ditë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji (FOTO)

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ