Maqedoni, partitë e vogla në afat sa më të shkurtë kërkojnë seancë kuvendare për ndryshimet e Kodit zgjedhor

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2022

Partitë e vogla politike kërkojnë në afat sa më të shkurtë të caktohet seancë plenare dhe të fillojë debati për ndryshimet në Kodin zgjedhor. I parashtruan edhe letër kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi. Kërkojnë një njësi zgjedhore, model proporcional dhe pa prag zgjedhor.

Në letrën drejtuar kryetarit të Kuvendit, përkujtojnë se Propozim-ligji për ndryshime të Kodit zgjedhor është parashtruar që më 5 mars 2021 dhe se ai është vendosur në rend dite në mbledhjen e caktuar për më 18 maj, por se deri më tani debati nuk ka filluar.

“Duke pasur parasysh rëndësinë e ligjit, insistojmë, në afat sa më të shkurtë të caktohet seancë plenare dhe të hapet debat rreth Propozim-ligjit. Përndryshe, me ndryshimet propozohet që Republika e Maqedonisë së Veriut të jetë një njësi zgjedhore, me model proporcional zgjedhor dhe pa prag”, ceket në kërkesë.

Kërkesa është nënshkruar nga deputetët Pavle Trajanov, Maja Moraçanin, Monika Zajkova, Bobi Mojsoski, Ljupço Ballkoski dhe Bejxhan Iljas.

Kërkojnë të sillet ligji në afat prej tre muajve. Mbështetje për reformat zgjedhore do të kërkojnë nga të gjitha grupet e deputetëve dhe deputetët e pavarur. LSDM dhe OBRM-PDUKM, siç brifojnë iniciatorët e ndryshimeve të këtilla, parimisht e mbështesin propozimin, por do ta hapin çështjen për pragun zgjedhor.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inbound5716384559552820021

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

inbound1570935745553072141

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

inbound8095449253420538831

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

sela tubim

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

INFO

NA NDIQ