Maqedoni, Propozim-ligji për amnisti të enjten në seancë kuvendare

INA
INA

31/10/2023

Propozim-ligji për amnisti ka kaluar në Qeveri dhe është dorëzuar në Kuvend, ndërsa të enjten pritet të jetë në rend dite në seancë plenare. Këtë e konfirmoi zv.ministrja e Drejtësisë, Viktorija Avramovska.

Ajo tha se Propozim-ligji për amnisti është dorëzuar nga Ministria e Drejtësisë me qëllim që të ulet numri i të burgosurve, i cili për momentin është shumë i lartë. Ajo gjithashtu njoftoi se grupi i deputetëve të LSDM-së do të dorëzojnë amendamente.

Propozim-ligji për amnisti pritet të miratohet me procedurë të shkurtuar. Me të pritet që të lirohen plotësisht nga burgu 286 të dënuar dhe të amnistohen pjesërisht 996.

Për momentin 2114 të dënuar e vuajnë dënimin me burg, ndërsa 2813 pritet të futen. Për ata që presin në radhë për të vuajtur dënimin me burg, Ministria thekson se do të përcaktohet më tej se sa prej tyre do të përfshihen nga amnistia.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Prerja e druve drunj dru

Sejdiu: Po ndodh një ‘masakër’ ekologjike në territorin e komunës së Zhelinës (FOTO)

Liridona ademaj

“Ishte e dashur, e donte familjen”, si e kujtojnë kolegët suedezë Liridona Ademaj-Murseli

stefan bogoev

Bogoev: Jam i sigurt për një fitore të dyfishtë në zgjedhjet e Frontit Evropian

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

Leonard ademi

“Nuk e dinë se nënën ua kanë vra”, vëllai i Liridona Ademit tregon çfarë i thanë fëmijët pas krimit të rëndë në Prishtinë

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH e fortë dhe unike, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

INFO

NA NDIQ