Maqedoni, rritja e çmimeve te pemët gati dyfish në krahasim me vitin e kaluar

Picture of INA
INA

08/08/2023

Qytetarët ankohen se këtë verë vështirë se dikush mund t’i blejë frutat, pasi asnjëherë nuk ka qenë më i shtrenjtë.Nëse vitet e kaluara një kilogram shalqi kushtonte nga 10 deri 15 denarë, sivjet çmimi është dyfishuar në minimum 30 denarë për kilogram.

Rritjen më të madhe të çmimit shënon pjepri ku sivjet shitet deri në 100 denarë për kilogram, kurse viteve të kaluara ishte nga 25 deri 30 denarë për kilogram. Pra për një pjepër të vogël prej 3 kilogramë nevojiten 300 denarë.

Më lirë nuk janë as kajsitë, të cilat shiten për 130 denarë për kilogram, pjeshkat kushtojnë po aq, po ashtu edhe kumbullat janë shumë të shtrenjta dhe variojnë nga 40 deri në 80 denarë për kilogram.

Fakti që frutat janë më të shtrenjtat u konfirmua dje nga Enti Shtetëror për Statistika që mati se rritja muajin e kalar ishte 10%. Megjithatë, llogaritjet e tyre treguan se kostoja e jetesës në korrik ka vazhduar të bjerë, pra norma e inflacionit ishte 8.4%, që është një rënie prej 1 për qind nga muaji i kaluar.

Por, matematika e sindikatave tregoi se për ta kaluar muajin një familje katër anëtarëshe i nevojiteshin 48.620 denarë, ose pesëqind denarë më shumë nga muaji i kaluar, dhe gjysma e shumës ose 20 mijë denarë ka shkuar vetëm për ushqim dhe pije.

TË FUNDIT
3 orë
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
7 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
7 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
7 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
1 ditë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
7 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

INFO

NA NDIQ