Maqedoni/Të rinjtë ja deri në çfarë moshe jetojnë me prindërit

ina-online
ina-online

13/03/2024

Ndryshe nga vendet më të zhvilluara në Evropë, të rinjtë në Ballkan largohen shumë vonë nga shtëpitë e prindërve dhe bëhen të pavarur.

Këtë e tregon hulumtimi i Eurostat, sipas të cilit të rinjtë në Maqedoninë e Veriut largohen nga shtëpitë e prindërve në moshën 32 vjeçare.

Të rinjtë në Kroaci largohen nga shtëpia e prindërve të tyre në një moshë mesatare prej 33.4 vjeç, dhe të rinjtë në Estoni në një moshë mesatare prej 22.7 vjeç më herët.

Mesatarisht, të rinjtë në Serbi largohen nga shtëpia e prindërve në moshën 31.4 vjeç, në Mal të Zi në 33.3 dhe në Maqedoninë e Veriut në 32.1 vjeç. Nga ana tjetër, të rinjtë në pjesën tjetër të Evropës largohen nga shtëpia e prindërve në të njëzetat e hershme (Estoni 22,7 vjeç, Holanda 23 vjeç, Franca 23,4 vjeç, Britania e Madhe 24,6 vjeç, Lituania 24,7 vjeç).

Sipas ekspertëve, arsyet kryesore për një qëndrim shumë më të gjatë në shtëpinë prindërore të të rinjve në Ballkan në krahasim me pjesën tjetër të Evropës, qëndron pjesërisht te tradita (lidhjet familjare më të forta në rajonin tonë), por arsyeja më dominuese është sigurisht mungesa e pavarësisë financiare të të rinjve (kryesisht për shkak të mungesës së një numri të mjaftueshëm të punëve të paguara mirë).(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Nora-Taravari-921x614

Zonja Nora Taravari tregon për jetën me doktorin dhe arsyen pse ai vendosi të kandidojë për president

zoran-milanoviq

Presidenti kroat: Vuçiq ma çoi një letër 5 faqëshe, por ne e mbështesim Kosovën në KiE- me shqiptarët jemi të afërt dhe miq

INFO

NA NDIQ