Maqedoni, vazhdon debati për metodologjinë e re për rritjen e pensioneve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi dhe ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jvoana Trençevska sot do të mbajnë takim me pensionistët dhe Partinë e Pensionerëve.

Në mbledhje, siç njoftojnë nga qeveria, vazhdojë dialogu për propozimin për metodologjinë e re për rritjen e pensioneve.

Kujtojmë se dialogut nisi më 18 shkurt kur qeveria mbajti takimin e parë për metodologjinë e re që duhet të ofrohet për rritje të vazhdueshme të pensioneve. Në takim të pranishëm ishin zv.kryeministri Bytyqi, ministrja Trençevska dhe përfaqësues të Lidhjes së Pensionistëve dhe Partisë së Pensionistëve.

“Krijuam metodologji, sistem me të cilin pensionistët do të kenë siguri dhe rritje të pensioneve dhe nuk do të varet nga vullnet i askujt politik ose nëse do të ketë zgjedhje”, tha në shkurt Bytyqi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ