Maqedoni/ Viti shkollor përfundon më 10 qershor, do të ndryshohen programet mësimore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2022

Në seancën e tretë të djeshme, e cila u mbajt përmes video-konferencës, Qeveria miratoi Vendim për përcaktimin e numrit të ditëve mësimore në vitin shkollor 2021/2022 në shkollat ​​fillore në kushte emergjente.

Me këtë vendim, numri i ditëve të mësimit në vitin shkollor 2021/2022 në shkollat ​​fillore në kushte të rrethanave të jashtëzakonshme është përcaktuar në 172 ditë mësimi, që do të thotë se pushimet dimërore të nxënësve do të zgjasin deri më 1 shkurt 2022, kurse viti shkollor do të përfundojë më 10 qershor 2022.

Vendim me të njëjtën përmbajtje është marrë edhe për shkollat ​​e mesme, që do të thotë se në këto institucione arsimore numri i ditëve mësimore në vitin shkollor 2021/2022 në shkollat ​​e mesme në kushte të rrethanave të jashtëzakonshme është përcaktuar në 172 ditë mësimore, gjegjësisht 158 ​​ditë mësimore, përcjell INA.

Ditët për vitin e fundit të arsimit të mesëm pushimi dimëror i nxënësve do të zgjasë deri më 1 shkurt 2022, ndërsa viti shkollor përfundon më 10 qershor.

Vendimi për fillimin e gjysmëvjetorit të dytë në shkollat ​​fillore dhe të mesme për 1 shkurt të këtij viti është marrë në seancën e kaluar të Qeverisë dhe me rekomandim të Shtabit të Përgjithshëm Koordinues të Krizave në përputhje me informacionin epidemiologjik se vendi ndodhet në kulmin e infeksionit.

Vendimi i fundit mundëson përshtatjen e duhur të planprogrameve për të përmbushur datën 10 qershor si afat i fundit për përfundimin e vitit shkollor. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

mira murati

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

naim-bajrami

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

INFO

NA NDIQ