Maqedoni/ Viti shkollor përfundon më 10 qershor, do të ndryshohen programet mësimore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19 Janar, 2022

Në seancën e tretë të djeshme, e cila u mbajt përmes video-konferencës, Qeveria miratoi Vendim për përcaktimin e numrit të ditëve mësimore në vitin shkollor 2021/2022 në shkollat ​​fillore në kushte emergjente.

Me këtë vendim, numri i ditëve të mësimit në vitin shkollor 2021/2022 në shkollat ​​fillore në kushte të rrethanave të jashtëzakonshme është përcaktuar në 172 ditë mësimi, që do të thotë se pushimet dimërore të nxënësve do të zgjasin deri më 1 shkurt 2022, kurse viti shkollor do të përfundojë më 10 qershor 2022.

Vendim me të njëjtën përmbajtje është marrë edhe për shkollat ​​e mesme, që do të thotë se në këto institucione arsimore numri i ditëve mësimore në vitin shkollor 2021/2022 në shkollat ​​e mesme në kushte të rrethanave të jashtëzakonshme është përcaktuar në 172 ditë mësimore, gjegjësisht 158 ​​ditë mësimore, përcjell INA.

Ditët për vitin e fundit të arsimit të mesëm pushimi dimëror i nxënësve do të zgjasë deri më 1 shkurt 2022, ndërsa viti shkollor përfundon më 10 qershor.

Vendimi për fillimin e gjysmëvjetorit të dytë në shkollat ​​fillore dhe të mesme për 1 shkurt të këtij viti është marrë në seancën e kaluar të Qeverisë dhe me rekomandim të Shtabit të Përgjithshëm Koordinues të Krizave në përputhje me informacionin epidemiologjik se vendi ndodhet në kulmin e infeksionit.

Vendimi i fundit mundëson përshtatjen e duhur të planprogrameve për të përmbushur datën 10 qershor si afat i fundit për përfundimin e vitit shkollor. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani

Vjosa Osmani për Reuters flet për raportet e Kurtit me SHBA, godet Vuçiqin (VIDEO)

Escobar Lajcak

Escobar zbulon kërkesat për Kosovën e Serbinë

dua-1

Dua Lipa flet për fëmijërinë: Isha krenare, por doja të kisha një emër anglez

mesi messi mls inter miami

Zyrtare/Ky është klubi i ri i Messit

vjosa osmani ismail kadare

Kadare: Ky është triumfi shekullor i kombit tonë

Arben Taravari

Taravari paralajmëron dorëheqje të tij ose Azir Aliut nëse vërtetohet “punësimi i dhëndrit”

kurti svecla veri

Kurti në Mitrovicë, viziton policët: Oficerët tanë të çeliktë, u njoftova me operacionet e tyre

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mickoski mund të luajë me të ardhmen e tij, por jo me të ardhmen e Maqedonisë

DCIM100MEDIADJI_0484.JPG

Ndryshimet eventuale në Qeveri, ky është qëndrimi i ASH-së

INFO

NA NDIQ