Maqedonia bashkësponsorizoi rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë, por qeveria e re nuk do ta shënojë Ditën Ndërkombëtare

Picture of INA
INA

11/07/2024

Sot (11 korrik) shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë.

Maqedonia bashkë-sponsorizoi Rezolutën tashmë të miratuar të OKB-së të titulluar “Dita Ndërkombëtare e Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë në 1995”, e cila shpall 11 korrikun si Ditë Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë dhe dënon mohimin e gjenocidit dhe glorifikimi i kriminelëve të luftës.

Maqedonia ishte një nga 84 vendet që votuan “Për” këtë rezolutë, por qeveria e re nuk do ta shënojë këtë ditë.

Zëdhënësi i Qeverisë tha për TV21 se sipas programit të punës dhe sipas buxhetit të punës së Ministrisë së Sistemit Politik, e cila tani është bërë Ministria e Marrëdhënieve Ndërkomunitetesh, nuk ka asnjë program të planifikuar dhe as buxhet të planifikuar për aktivitete për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë.

Siç thonë, sipas asaj që është trashëguar nga Ministria e Sistemit Politik, nuk ka asnjë program pune të arsyetuar për vitin 2024.

“Sipas buxhetit vetëm mjete për financimin e shënimit të 13 gushtit, ditës së nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë, në vlerë prej 6.000.000 denarë dhe shënimit të Ditës së Alfabetit Shqip më 28 Nëntor, për çka nënkupton 3.800.000 denarë në buxhetin e Ministrisë. Dhe këto janë të vetmet aktivitete të Ministrisë, gjë që e bën më se të dukshme lëshimin e komuniteteve tjera, jo vetëm nga programi i Ministrisë, por edhe nga trajtimi i Ministrisë ndaj tyre dhe nevojave të tyre në përgjithësi”, thotë zëdhënësi i Qeverisë për TV21.

Nga atje thuhet se për bashkësitë kombëtare të shënuara në Preambulën e Kushtetutës, për ditët e tyre kombëtare dhe datat e tjera të rëndësishme, as kjo e as vitet e kaluara, nuk janë paraparë mjete dhe nuk ka program për përkujtim në një mënyrë të përshtatshme.

Ndryshe, konsiderohet se Srebrenica është fatkeqësia më e madhe në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore.

Rreth 8 mijë burra myslimanë, kryesisht boshnjakë, u masakruan për 11 ditë në gjenocidin e Srebrenicës.

Trupat e tyre më pas u hodhën në varre masive. Ata u ndoqën nga mali dhe rreth Srebrenicës nga trupat serbe.

Gjykata Speciale e OKB-së për Krimet e Luftës në Hagë dhe gjykatat e vendeve të ish-Jugosllavisë dënuan rreth 50 serbë nga Bosnja, përfshirë liderin e tyre civil-ushtarak, Radovan Karaxhiç dhe komandantin e tij ushtarak, Ratko Mlladiç, me mbi 700 vjet burg për “Krimet në Srebrenicë”.

TË FUNDIT
5 minuta
Avokati Koci zbulon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi
19 minuta
Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut
22 minuta
Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së
27 minuta
Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër
28 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin

ME TE LEXUARA

24 orë
Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!
5 orë
Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi
24 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
1 orë
Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar Denion Mejdani
21 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
28 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin
19 orë
Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës
27 minuta
Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër
18 orë
KE shqetësime për sistemin e drejtësisë në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

faton hajrizi

Avokati Koci zbulon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi

IMG_4698

Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut

Igli Hasani

Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së

Saranda

Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër

Sylvinho silvinjo

Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin

IMG_0044

Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar Denion Mejdani

kroaci-kufi

Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi

Foto: Ilustrim

Restorantet e Qeverisë dhe Parlamentit shtrenjtojnë çmimet, s’ka më fasule, ramstek ma lirë se falë

drin dhe besian ahmeti

VLEN: Kallëzimet penale kundër Drin dhe Besian Ahmeti, nuk ka më të paprekshëm

INFO

NA NDIQ