Maqedonia do të prodhojë katër lloje dronësh sipas standardeve të NATO-s

ina-online
ina-online

03/12/2023

Katër lloje të dronëve do të fillojnë së shpejti të prodhohen në Maqedoni, njoftoi kryeministri Dimitar Kovaçevski pas vizitës në fabrikën “ATS AMMO” në Samokov.

Dronët do të jenë sipas standardeve të NATO-s, dhe do të kenë përdorime të shumëfishta.

“Do të fillojmë me prodhimin serial të katër llojeve të dronëve që do të pajisen me inteligjencë artificiale, të cilët do të kenë një gamë të lartë, që do të kenë ngarkesë adekuate dhe do të jenë të pajisur me pajisje të përshtatshme dhe që do të prodhohen tërësisht në Maqedoni në në përputhje me të gjitha standardet e NATO-s dhe do të mund t’i shohim në arsenalet ushtarake të vendeve të aleancës”, tha Kovaçevski.

Ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, theksoi se kjo kompani tashmë është e regjistruar në tregun e NATO-s dhe merr pjesë në një treg me vlerë mbi pesë miliardë euro. Ministria dhe Ushtria do të bashkëpunojnë për prodhimin e dronit të parë, ndërsa për specifikat teknike ai thotë se është herët për të folur.

Petrovska shtoi se kompania është e vetmja fabrikë në vend për prodhimin e municionit të kalibrit të vogël, prodhon më shumë se 120 milionë copë në vit, ndërsa vitin e ardhshëm planifikohet që ky numër të rritet në 250 milionë copë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

Talat Xhaferi

FOTO/ Xhaferi-Dir: Ukraina gjithmonë mund të shohë në Maqedoninë e Veriut një mik, partner dhe përkrahës

Pançe Toshkovski

Toshkovski: Kam marrë njoftim, BE nuk do të bëjë probleme për udhëtim me pasaporta të vjetra

INFO

NA NDIQ