Maqedonia e Veriut dërgoi ekipe shpëtimi në Turqi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në një seancë të jashtëzakonshme ka marrë vendim për dërgimin e ekipeve dhe pajisjeve të shpëtimit, si dhe ndihmë për viktimat e tërmetit shkatërrues në Turqi.

Në serinë e tërmeteve në Turqinë juglindore, të cilat prekën edhe Sirinë veriore, deri tani më shumë se 2600 persona kanë vdekur dhe më shumë se 8000 janë lënduar. Numri i viktimave pritet të rritet me pastrimin e mbeturinave.

Qeveria mori vendimin për dërgimin e 40 pjesëtarëve të forcave republikane për mbrojtje dhe shpëtim nga Drejtoria e Mbrojtjes dhe Shpëtimit me pajisje komplete të specializuara dhe mjete materialo-teknike për kërkim-shpëtim nga rrënojat, gjashtë automjete për transportin e pajisjeve dhe njerëzve dhe dy makinat e zjarrit. Gjithashtu do të dërgohen edhe 22 pjesëtarë të Batalionit të Forcave Speciale të ARM-së dhe dy mbajtës të qenve të shërbimit me dy qen nga Komanda për Stërvitje dhe Doktrinë e Ministrisë së Mbrojtjes.

Po ashtu do të dërgohen 10,000 batanije dhe 200 barela mjekësore.

Qeveria mandatoi gjithashtu institucione të ndryshme që të përgatisin dhe të japin vendime për dërgimin e ndihmës financiare dhe humanitare, si dhe njerëzve dhe pajisjeve. Dhjetra vende kanë njoftuar tashmë dërgimin e ekipeve të shpëtimit në Turqi. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-24-20-41-33-817_com.android.chrome-edit

Rezultatet e para nga KSHZ

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Përfundon votimi për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

arber

Ademi: Sot populli foli

arben taravari

Taravari: Jemi të lumtur se e kemi fituar votën e shqiptarëve

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

Ja në sa ora do të shpallen rezultatet e para nga KSHZ

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

KSHZ: Deri në ora 17:00, jehona e votuesve është 44.18%

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

INFO

NA NDIQ