Maqedonia e Veriut deri në vitin 2050 do të jetë me 11% më pak popullsi?!

INA
INA

23 Maj, 2023

Maqedonia e Veriut në periudhën nga 2020-2050 do të humbasë 10,9 për qind të popullsisë së saj. Këtë e bëjnë të ditur të dhënat e “World of Statistics”.

Duke marrë parasysh 1.836.713 banorë të numëruar në regjistrimin e vitit 2021, kjo do të thotë se në mesin e shekullit në territorin e Maqedonisë do të jetojnë 200.202 më pak ose gjithsej 1.636.511.

Bullgaria do të ketë rënien më të madhe të popullsisë në periudhën e përmendur, edhe ate me 22,5 për qind. Duke marrë parasysh se në regjistrimin e fundit para dy viteve, në fqinjin lindor të Maqedonisë numëroheshin rreth 6.5 milionë bullgarë, rezulton se në vitin 2050 atje do të jetojnë pak më shumë se 5 milionë banorë!(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arrestim_Pranga-780x468-1

Rrahu gruan dhe fëmijën, arrestohet 36-vjeçari nga Gostivari

arben-taravari-1

(VIDEO) Taravari: Do të bëjmë çmos për ta heq 20%

Enti-i-Statistikave

Maqedoni, shqiptarët nuk afrohen dot tek statistikat

samiti-i-berlinit

MPJ: Hyjnë në fuqi tri marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

spasovski

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

gjobaa

183 gjoba në Shkup, 55 për tejkalim të shpejtësisë

shkupi

Turqia dhe Maqedonia, shpenzime më të ulëta për jetesë në Evropë

bit-pazar

Sot ndërpritet masa e Qeverisë për ngrirje të çmimeve

rron gjinovci

VIDEO/Gjinovci: Mendësia feudale jo vetëm në Kosovë, paramendoni Ali Ahmeti selinë e ka në një katund në Tetovë

INFO

NA NDIQ