Maqedonia e Veriut do të hap dosje të UDB-së dhe KOS-it

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2023

Ministri i brendshëm i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski theksoi në emisionin “Brifingu i Mëngjesit” se është formuar grupi punues i përfaqësuesve të të gjitha institucioneve kompetente për hapjen e dosjeve nga arkivat e UDB-së dhe KOS (Shërbimi Ushtarak Jugosllav).

Ministri Spasovski theksoi se ky grup pune do të vlerësojë se çfarë mund të hapet nga arkivat e UDB-së dhe KOS-it dhe që nuk do t’i dëmtojë interesat nacionale të vendit, përcjell INA.

Pyetjes së gazetarit nëse dhe kur do ta zbatojë Qeveria rekomandimin europian për hapjen e arkivave nga shërbimet sekrete të ish regjimit jugosllav në kuadër të luftës kundër krimit dhe korrupsionit, ai shpjegoi se është një çështje shumë e ndjeshme.

“Tragjedia e këtij rajoni është se ne të gjithë merremi shumë me historinë… Po të kishim më shumë guxim për të mbyllur disa çështje në vitet ’90, Bullgaria nuk do të na shantazhonte tani. Momentet historike duhet t’u lihen historianëve. Por kur vijnë cikle të tilla zgjedhore, është shumë e rëndësishme që politikanët të hapin këto tema emocionale. Sa i përket çështjes së hapjes së arkivave, ne kemi arkiva të hapura. Gjithçka në Arkivin Historik është e hapur për qytetarët. Është formuar grupi punues i përfaqësuesve të institucioneve kompetente, janë duke punuar në vlerësim dhe do të hapet gjithçka që nuk është e dëmshme për interesat nacionale të Maqedonisë”, theksoi Spasovski. (INA)

TË FUNDIT
53 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
20 orë
‘The Guardian’: Pse Sunak e çoi Britaninë papritur në zgjedhje?
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
1 ditë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
10 orë
Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

INFO

NA NDIQ