Maqedonia e Veriut e para në Evropë me arratisje nga burgjet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2022

Maqedonia e Veriut është shteti i parë në Evropë me më shumë të burgosur të arratisur.

Sipas statistikave të publikuara nga “Landgeist”, numri i të burgosurve të arratisur në 10.000 mijë prej tyre, është 691.

Në këto të dhëna të publikuara nga “Landgeist”, shihet se është pothuajse e kundërta e numrit të të burgosurve për 100,000 banorë. Vendet me përqindje më të ulët të popullsisë së burgosur, kanë shkallë më të lartë të arratisjeve nga burgu.

Vendet nordike dhe Holanda kanë një nga përqindjet më të ulëta të popullsisë së burgosur, por edhe një nga përqindjet më të larta të arratisjes nga burgu.

Në vendet me një popullsi të vogël të të burgusurve, numër i vogël arratisjesh mund të rrisin ndjeshëm shkallën e arratisjes nga burgu.

Pas Maqedonisë së Veriut (me 691 të arratisur, nga 10 mijë të burgosur), është Holanda me 315 dhe Zvicra me 284.

Ka edhe vende që nuk kanë paraqitur fare arratisje nga burgjet, si Shqipëria, Malta, Mali i Zi, Qipro, San Marino, Monako, Çekia, Sllovenia, Irlanda e Veriut dhe Latvia.

TË FUNDIT
1 orë
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
1 ditë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
11 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ