Maqedonia e Veriut e pesta në Europë për nga varfëria

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

Maqedonia e Veriut radhitet në vendin e pestë në Europë për nga varfëria, ndërsa Ukraina e para për shkak të luftës.

Lista e përpiluar nga portali ekonomik gjerman Derëensten bazohet në BPK për frymë, e cila në Maqedoni është 6,608 dollarë. Ndërkaq, në listën e 10 shteteve më të varfërve në Europë, Kosova renditet si vendi i dytë më i varfër në Europë për vitin 2023, pas Ukrainës. Lista është bërë në bazë të prodhimit të brendshëm bruto (GDP) për kokë banori. Sipas renditjes Serbia është në vendin e dhjetë me BPK prej 10.360,72 dollarë për kokë banori.

Në vend të katërt është Shqipëria, prodhimi i brendshëm bruto i së cilës është 6,457,22 dollarë, ndërsa në vendin e tretë është Moldavia me BPK prej 5,671,22 dollarë. Më e varfëra në Evropë është Ukraina, me një GDP prej 4,348,57 dollarë. Mali i Zi është në vendin e nëntë me një GDP prej 9,811,86 dollarë, dhe Bjellorusia është në vendin e tetë me një GDP prej 7,859,63 dollarë.

Vendin e shtatë e ka zënë Bosnja dhe Hercegovina me BPK për frymë prej 7.337,72 dollarë, ndërsa Gjeorgjia është në vendin e gjashtë me prodhim të brendshëm bruto prej 6,670,73 dollarësh.

TË FUNDIT
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
5 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
5 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

ME TE LEXUARA

18 orë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
15 orë
Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese
9 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
17 orë
Kuvendi do të mbajë seancën e pestë

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

ASH Ziadin Sela

ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë

INFO

NA NDIQ