Maqedonia e Veriut me ligj për mbrojtje nga COVID-19

Rritja e numrit të viktimave nga sëmundja COVID-19, ka alarmuar Ministrinë e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut, e cila ka kërkuar nga kuvendi miratimin me urgjencë të ligjit për mbrojtjen e popullsisë nga sëmundjet ngjitëse.

Maqedonia e Veriut, bazuar në raportin e Institutit të Shëndetit Publik, të dielën, ka regjistruar 22 viktima duke e çuar në 913 numrin e përgjithshëm të të vdekurve nga COVID-19, sëmundja që e shkakton koronavirusi i ri.

Me propozim-ligjin e hartuar nga qeveria e që duhet të miratohet në kuvend, veç tjerash, zyrtarizohet mbajtja e maskave edhe në ambiente të hapura, ndalimi i grumbullimit të më shumë se katër personave pas orës 22:00 si dhe i tubimeve familjare.

“Unë pres që të gjitha masat dhe ndryshimet ligjore të miratohen menjëherë dhe në një procedurë të shkurtuar. Situata me virusin është jashtëzakonisht serioze dhe kritike, presioni mbi spitalet dhe personelin mjekësor është i madh. Vala e virusit po bën kërdi në të gjithë Evropën dhe botën, askush nuk është kursyer. Ju lutemi që ta merrni shumë seriozisht gjendjen, pasi varet nga secili prej nesh se si do ta kapërcejmë këtë valë”, ka deklaruar ministri i Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe.

Ligji nuk është miratuar pasi shumica parlamentare, deri tani nuk kishte kuorum për thirrjen e seancës, meqë tre deputetë të saj janë të infektuar me koronavirus. Izolimi i tyre skadon të martën, ditën edhe kur është thirrur seanca plenare.

Opozita ka refuzuar të votojë pro këtij ligji, pasi kërkon shkarkimin e Komisionit për sëmundje infektive, meqë vlerëson se bëhet fjalë për trup të politizuar, ndërkohë që ka kërkuar edhe dorëheqjen e ministrit Filipçe, të cilin e akuzon për keqmenaxhim të situatës me pandeminë.

“Ligji për mbrojtjen nga sëmundjet infektive nuk ofron zgjidhje, përkatësisht masa që qytetarët i presin, por deputetët e VMRO-DPMNE-së do të marrin pjesë në seancë, që të bëjnë kuorum, por do të abstenojnë sepse përsëri ne nuk gjetëm vullnet të mirë nga qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë për masa të caktuara”, ka deklaruar Nikolla Micevski nga partia maqedonase në opozitë, VMRO-DPMNE.

Partia e kryeministrit Zoran Zaev, Lidhja Social Demokrate, këtë qasje të opozitës e vlerëson si destruktive, pasi sipas kësaj partie, në këtë kohë, shteti ka nevojë si asnjëherë më parë të ketë unitet në përballen me pandeminë.

“Tentimi i VMRO-DPMNE-së për të bllokuar miratimin e këtij ligji është edhe një nga obstruksionet e shumta që po i bën opozita që nga shpallja e pandemisë. Tani nuk është koha për pikë të ulëta politike, as për lojëra politike. Virusi është këtu, po përhapet dhe nuk po pret dhe kjo është arsyeja pse masat duhet të merren sa më shpejt që të jetë e mundur”, ka deklaruar zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska.

Edhe opozita shqiptare ka ngritur dilema mbi punën e Komisionit për sëmundje infektive, por edhe për dështimin e punës së qeverisë pas rritjes së shifrat me të infektuar dhe të vdekur.

“Këto shifra, në çdo vend normal, do të ishin sinjal për përgjegjësi politike, nëse jo edhe morale, të drejtuesve të sektorit të shëndetësisë, por jo vetëm. Çfarë duhet të ndodhë më shumë që ata të ndërgjegjësohen? Nëse kjo qeveri formon Komision të sëmundjeve infektive me kritere partiake e politike, rezultati patjetër do të jetë ky. Jemi të gatshëm që të ndihmojmë në tejkalimin e kësaj krize të madhe shëndetësore, natyrisht duke e depolitizuar Komisionin e sëmundjeve infektive, gjithë kjo në të mirë të shëndetit të qytetarëve”, thuhet në reagimin e partisë opozitare shqiptar, Alternativa.