Maqedonia e Veriut ndaloi fluturimet ruse në hapësirën e saj ajrore

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/02/2022

Qeveria e Maqedonisë së Veriut njoftoi të dielën se po mbyllte hapësirën e saj ajrore ndaj Rusisë, pas një sërë vendesh të tjera të BE-së, ndërsa ato forcojnë sanksionet kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Në seancën e sotme të 18-të, Qeveria vendosi që t’i bashkohet rekomandimeve të BE-së dhe shteteve anëtare që tashmë kanë marrë një vendim të tillë, për të vendosur ndalimin e hyrjes në hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut për kompanitë ajrore nga Federata Ruse, përcjell INA.

Nga ky vendim përjashtohen fluturimet humanitare dhe emergjente.

“Qeveria e udhëzoi instituticionet përgjegjëseqë të kryejnë veprimtarinë e ofrimit të shërbimeve të navigacionit ajror M-NAV për të filluar procedurën për zbatimin e këtij vendimi dhe për të informuar autoritetet evropiane të aviacionit”, tha qeveria në një deklaratë pas seancës.(INA)

TË FUNDIT
2 minuta
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
3 minuta
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
1 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

ME TE LEXUARA

1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
1 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
19 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
16 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
1 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
19 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
16 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

LEXO MË SHUMË

ivan

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

Ivan Anushiq

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

INFO

NA NDIQ