Maqedonia e Veriut nuk do të dërgojë ushtarë në Ukrainë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2022

Ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska theksoi se Maqedonia nuk do të dërgojë trupa, por ndihma ushtarake, përpos atyre humanitare. Sipas saj, kjo ndihmë ushtarake nuk do të zvogëlojë kapacitetet dhe armatimin e ARM-së.

“Vendimi për dërgimin e trupave tona në Ukrainë nuk do të ekzistojë. Si anëtare e NATO-s, ne do të respektojmë dhe zbatojmë të gjitha vendimet e marra brenda Aleancës, sepse jemi pjesë integrale e procesit të vendimmarrjes. Ndihma ushtarake për Ukrainën është në përputhje me kërkesat e autoriteteve ukrainase dhe bëhet fjalë për pajisje dhe armatime ushtarake”, theksoi Petrovska.

Nga ana tjetër Moska ka paralajmëruar se kushdo që furnizon Ukrainën me armë do të mbajë përgjegjësi.

Sipas vlerësimeve të fundit të Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët, më shumë se 660 mijë refugjatë janë larguar nga vendi që kur Rusia nisi pushtimin e saj ushtarak në Ukrainë. Shumica e refugjatëve janë në Poloni, e ndjekur nga Hungaria, Moldavia, Rumania dhe Sllovakia. Edhe Maqedonia do të ofrojë kapacitete në varësi të mundësive, thotë Petrovska në rast se vendi gjendet në rrugën e refugjatëve nga pikat e nxehta ushtarake.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

INFO

NA NDIQ