Maqedonia e Veriut nuk do të marr pjesë në Eurovision 2024

INA
INA

06/12/2023

Delegacioni i Maqedonisë nuk do të marr pjesë në Eurovision Song Contest 2024 në Malmö të Suedisë, i cili është viti i dytë pa përfaqësisë tonë në këtë garë muzikore.

Transmetuesit publik nga 37 vende kanë konfirmuan pjesëmarrjen e tyre në ngjarjen më të madhe të muzikës live në botë, e cila do të zhvillohet në Malmö majin e ardhshëm.

“Me pikëllim të thellë konfirmojmë se Maqedonia do të mungojë në Eurovision për të dytin vit radhazi. Suksese të gjitha 37 vendeve konkurruese dhe presim me padurim shfaqjen e madhe në Malmö”, njoftoi faqja Maqedonase Fan për përzgjedhjen e këngës së Eurovisionit në platformën X, ish Twitter.

Nga vendet e rajonit pjesëmarrjen e kanë konfirmuar Shqipëria, Kroacia, Greqia, Serbia dhe Sllovenia.

Nuk kishte asnjë delegacion maqedonas në Eurovisionin 2023 në Liverpul për shkak të, siç informoi Radio Televizioni Maqedonas, tarifa e shtuar e regjistrimit për pjesëmarrje dhe kostot e rritura të krizës energjetike.

Performanca e fundit e vendit në Eurovision ishte në vitin 2022.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arbbb

Ky postim i Arbana Osmanit do t’ua mbushë sytë me lot

bardhi

Bardhi imiton Erjolën, banorët shkrihen duke qeshur (video)

rike meriton

Degradon debati mes Rikes dhe Meritonit, ky i fundit heq rripin e pantallonave

eros grezda

Ndahet pas një viti martese futbollisti i Kombëtares: Shkak tradhtia (FOTO)

besi xhensila

Xhensila Myrtezaj dedikim Besit pas ndarjes: Doje t’ më jepje mbiemrin…

mihrije braha

Mihrija gati të bëhet gjyshe, por nuk e ka lëshuar aspak veten, po duket tamam si nuse

ledri vula

Klubi i madh spanjoll hap sondazh me këngën e Ledri Vulës

Adelina-Ismajli-600x360

RTK ndërpret transmetimin e emisionit të Adelina Ismailit

640-0-b107a9d4af416cbee8d903cc366df502

Julia debat të ashpër me Eglën: Kam ardhur të të nxjerr ty nga shtëpia

INFO

NA NDIQ