Maqedonia e Veriut shënon rritje prej 4% në zhvillim teknologjik dhe inovacion, rritje më e shpejtë si vend jashtë BE-së

Picture of INA
INA

09/07/2024

Nga Fondi për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik thonë se sipas raportit të fundit të inovacionit të publikuar nga Komisioni Evropian, Republika e Maqedonisë së Veriut ka performancë prej 45,1% krahasuar me mesataren e BE-së prej 48% në inovacion dhe zhvillim.

Ndër inovatorët e rinj, Republika e Maqedonisë së Veriut ka shënuar rritjen më të shpejtë (+11,7 pikë) si vend jashtë BE-së në periudhën e tre viteve të fundit (2021-2024). Vendi ynë shënon një rritje prej 4% në vitin aktual 2024. Jemi krenarë për këto rezultate, të cilat konfirmojnë angazhimin tonë për të inkurajuar inovacionin, hulumtimin dhe teknologjitë midis ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, si dhe komunitetit akademik Besojmë se me këtë qasje do të arrijmë rezultate edhe më të mira vitin e ardhshëm”, thonë nga FIZHT.

TË FUNDIT
1 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
4 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
6 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
6 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
6 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
6 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
1 ditë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
14 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
4 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ