Maqedonia me mbi 180 mijë armë të regjistruara

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/05/2023

Në vitin 2005 u miratua Ligji për armë i cili mbetet në fuqi edhe sot me disa ndryshime. Në fillim, ligji lejonte posedim të armës në disa situata të caktuara. Në vitin 2007 u miratua amendamenti me të cilin u hoq diskrecioni i policisë në dhënien e lejeve për armët e zjarrit të gjuetisë, duke përcaktuar se cilat kushte duhet të plotësoheshin për t’i marrë ato, por lejet për vetëmbrojtje mbeten për t’u dhënë nga institucionet.

Sipas ligjit në fuqi, arma e zjarrit ndahet në 4 kategori edhe atë: kategoria A, armë automatike që ndalohet për përdorim civil, kategoria B dhe C, armë zjarri gjysmë-automatike, pistoleta, pushkë dhe pushkë gjahu që mund të blihen me leje norma, përcjell Telegrafi. Armët e zjarrit të kategorisë C mund të jepen në rrethana lehtësuese si dhe kategoria D e cila përfshin armë të ftohta, ajrore dhe zjarri që mund të blihen pa leje, por nevojitet regjistrim.

Municioni mund të blihet vetëm me leje të lëshuar nga Ministria e Punëve të Brendshme. Për të marrë leje për armë zjarri në Maqedoni, aplikanti duhet të jetë së paku 18 vjeç, i aftë për punë, i shëndetshëm, të mos jetë i rrezikshëm për rendin publik, të ketë vendbanim të përhershëm në Maqedoni, të ketë njohuri teknike për armët dhe rregulloret përkatëse dhe të ketë arsye të justifikuar për fitimin e një të drejte të tillë.

Në vitin 2018, në Maqedoni janë regjistruar 180 mijë armë zjarri, por vlerësimet janë se në vend ka 451 mijë armë zjarri pa leje.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lista zgjedhore

Nesër fillon inspektimi publik i Listës Zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe kuvendare

Jovan mitreski

Mitreski: Marrëveshjet ndërkombëtare s’mund të ndryshohen me ligj tjetër

osmani taravari

Sondazh: Arben Taravari apo Bujar Osmani, kush do të merr mbështetjen e shqiptarëve më 24 prill?

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Njëri 6 muaj burgim, tjetri 6 mijë euro gjobë – dënohen dy serbët për sulm ndaj KFOR-it në veri

bislimi-petkovic-lajcak

Nis takimi trepalësh në Bruksel për çështjen e dinarit serb

arbana xharra enes goga

Gazetarja Arbana Xharra fiton betejën ligjore kundër Kryeimamit Enes Goga, ky është vendimi

Bilall Kasami

Kasami: Rikonstruimi stadiumit do të fillojë në muajin mars

policia-1-1-1392x766

Humbet ky papagall në Shkup, kush e gjen merr shpërblim prej 1000 euro

Bujar-Osmani2-1-650x400-1

BDI: Bujar Osmani është kandidati i parë i konfirmuar për President të shtetit

INFO

NA NDIQ