Maqedonia në këmbë: Ndihmë për Turqinë dhe Sirinë, ja ku dhe si mund të ndihmoni

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Maqedonia e Veriut dhe qytetarët e saj janë në këmbë pas lajmit për tërmetin katastrofik në Turqi dhe Siri. Nga të gjitha anët po luten për viktimat dhe për shërimin e shpejtë të të lënduarve.

40 shpëtimtarë janë dërguar nga Drejtoria e Mbrojtjes dhe Shpëtimit, të trajnuar për të kërkuar nën rrënoja. Sipas informacioneve të drejtorit Bekim Maksuti, ata më së voni deri nesër do të nisen për në Turqi.

Zjarfikësit nga komunat e Tetovës dhe Strumicës janë dërguar në operacionet e kërkim-shpëtimit nga rrënojat (ekipi i USAR), me shpresën dhe sigurinë se do të ndihmojnë viktimat e tërmetit.

Po ashtu edhe dhjetëra organizata humanitare kanë nisur aktivitetet humanitare për ti shkuar në ndihmë zonave të prekura. Janë hapur telefonat e donacioneve dhe u njoftuan llogaritë e Kryqit të Kuq. Ja se si mund të dhuroni.

Në numrat e telefonit 143 400 të Telekomit të Maqedonisë dhe operatorit A1 mund të dërgoni donacion prej 100 denarë me thirrje.

Llogaria e Fondit të Solidaritetit të Kryqit të Kuq të RSM: 300000001327966, numri tatimor: 4030984271620 AD Komercijalna banka
me shënim: ndihmë për popullsinë në Turqi dhe Siri.

Askush nuk qëndroi indiferent ndaj pamjeve të tmerrshme të qyteteve të prekura. Qytetarët bëjnë thirrje për solidaritet dhe humanizëm. Maqedonia gjithmonë ka ditur të japë dorën dhe të ndihmojë. Një pjesë e organizatave humanitare por edhe të qytetarëve edhe me iniciativa të veta për donacione.

Nga ana tjetër, Këshilli i Qytetit të Shkupit informon se më 08 shkurt 2023 (e mërkurë) me fillim nga ora 13:00 është caktuar seancë e jashtëzakonshme e jashtëzakonshme e Këshillit të Qytetit të Shkupit për të marrë vendim për ndihmë për viktimat e tërmetit katastrofik që preku pjesë të Turqisë dhe Sirisë.(INA)

TË FUNDIT
7 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
56 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
5 orë
Taravari: BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi
1 ditë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
1 ditë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024
12 orë
106 gjoba në Shkup, shtatë për përdorim të celularit gjatë vozitjes
1 ditë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

INFO

NA NDIQ